کوچینگ کسب و کار چیست و چه کاربردی دارد؟

کسب و کار کوچینگ

کوچینگ کسب و کار چیست؟

بیزینس کوچینگ یا کوچینگ کسب و کار یکی از گرایش های کوچینگ است.اگر بخواهیم تعریفی از کوچینگ کسب و کار یا بیزینس کوچینگ ارائه دهیم بهتر است ابتدا تعریفی از کوچینگ ارائه دهیم براساس تعریف فدراسیون بین المللی کوچینگ ،کوچینگ فرایندی است خلاق و تامل برانگیز و مشارکتی با مراجعین که آنها را ترغیب می کند تا از استعدادهای نهان و توانمندهای حرفه ای و شخصی خود بیشترین بهره را ببرند.

بنابراین تعریف می توانیم تعریف بیزینس کوچینگ یا کوچینگ کسب و کار را اینگونه ارائه دهیم : فرایندی مشارکتی که به صاحبان مشاغل، مدیران شرکت ها و سازمان ها کمک می کند با استفاده از کوچینگ، بهره وری کسب کار خود را افزایش داده و بتوانند به اهداف خود در زمینه کسب و کار دست یابند.

اصولا بیزنس کوچینگ نوعی مشاوره است که دیدگاه های تازه نسبت به کسب و کار ارائه می کند.به صاحبان کسب و کار در راه اندازی یک کسب و کار کمک می کند همچنین با شفاف سازی موقعیت فعلی کسب و کار و مشخص کردن چشم انداز آن فرایند رسیدن به خواسته صاحبان کسب و کار را تسهیل می کند.

کوچینگ کسب و کار

تاریخچه بیزینس کوچینگ

برای درک تاریخچه کوچینگ کسب و کار ، مهم است که به تاریخچه خود کوچینگ برگردیم.ایده کوچینگ یا مربیگری در آغاز، از حیطه ورزش وارد حوزه زندگی شد.در ده 70 میلادی تیموتی گالوی نویسنده آمریکایی مجموعه کتاب های بازی های درونی را منتشر کرد گالوی در این کتابها ایده های جدیدی برای مربیگری و دست یابی به موفقیت همه جانبه در بازی های تنیس ‚ گلف و اسکی و حرفه هایی مانند موسیقی ارائه کرد .

این ایده آنقدر محبوب شد که افراد غیر ورزش کار هم از آن در زندگی شخصی وحرفه ای خود استفاده کردند. در طول سال ها، متفکران متعددی مانند ورنر ارهارد و توماس لئونارد، به گسترش ایده مربیگری کسب و کار و مربیگری زندگی در بریتانیا و در سراسر اروپا کمک کردند. با این حال، این سر جان ویتمور بود که تا حد زیادی با به کارگیری ایده های اصلی تیموتی گالوی در مربیگری کسب و کار شناخته می شود.

نگاهی به علم بیزینس کوچینگ

علم کوچینگ خود زمینه ای جوان در حیطه علوم است به همان نسبت علم بیزینس کوچینگ نیز علمی جوان در حوزه کسب و کار می باشد و معمولا کوچینگ کسب و کار را با کوچینگ اجرایی کوچینگ مدیریت مترادف در نظر می گیرند اگرچه کوچینگ کسب و کار دائماً به عنوان یک تازه وارد به دنیای تجارت و یک رشته دانشگاهی که هنوز مستقل نشده توصیف می شود، تحقیقات محدود انجام شده نشان از رشد روز افزون استفاده کوچینگ کسب و کار در سازمان ها و شرکت ها و مشاغل و تاثیر چشمگیر آن در پیشرفت آن ها دارد.

در علم بیزینس کوچینگ آشنا می شوید که شغل بیزینس کوچینگ یا مربیگری کسب و کار چیست؟ و بیزینس کوچ یا مربی کسب و کار چکار می کند؟چه در حال اداره یک کسب و کار کوچک و محلی باشید یا به دنبال ایجاد یک شرکت در سراسر جهان باشید، نمی توان مزایای مربیگری کسب و کار را نادیده گرفت.

اداره یک کسب و کار اغلب می تواند برای افراد چالش های متفاوتی ایجاد کند و هر فرد از این چالش ها تجارب متفاوتی درک و کسب می کند ، به همین خاطر داشتن یک مربی کسب و کار باتجربه که بتوان به او تکیه کرد یکی از با ارزش ترین منابع موجود برای صاحبان مشاغل است.

بیشتر صاحبان مشاغلی که به دنبال مشاوره در مورد چگونگی رشد شرکت خود هستند، منابع محدودی برای حل مسائل و ارتقا کسب وکار خود دارند. مطمئناً، مقالات و کتاب‌های دوره های بی‌شماری در مورد چگونگی ایجاد و رشد یک کسب‌وکار وجود دارد، اما در نهایت، هر کسب‌وکاری منحصربه‌فرد است و توصیه‌های عمومی به سختی می‌تواند جایگزین مناسبی برای یک راهکار و پلن اختصاصی برای یک کسب و کار وصاحبش باشد.

کوچینگ کسب و کارخوشبختانه، اکنون سرویسی وجود دارد که در آن صاحبان مشاغل می توانند راهنمایی شخصی را که برای پاسخ به سؤالات دشوار خود و موفقیت سازمان خود نیاز دارند دریافت کنند – مربیگری کسب و کار.

پخش وب رایگان از جک کانفیلد: یاد بگیرید چگونه یک مربی کسب و کار شوید و زندگی را تغییر دهید

مربی کسب و کار کیست؟

مربیان کسب و کار معمولاً کارآفرینان باتجربه و خود صاحبان مشاغل هستند که تصمیم می گیرند از استعدادهای خود برای ایجاد و رشد یک کسب و کار برای کمک به سایر صاحبان مشاغل برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

در حالی که اطلاعات و توصیه‌های زیادی به صورت آنلاین در مورد نحوه شروع و رشد یک کسب‌وکار در دسترس است، اما همه آن‌ها طبیعتاً عمومی هستند و مختص کسب و کار منحصر به فرد شما نیستند. از سوی دیگر، مربیان کسب و کار می توانند چیزی بسیار ارزشمندتر ارائه دهند، مشاوره شخصی و سفارشی.

اگر فردی بخواهد نواختن ساز را بیاموزد، پیدا کردن معلم بسیار آسان تر از آموزش دادن به خودش است.به همین ترتیب، اگر یک ورزشکار بخواهد مهارت های خود را بهبود بخشد، بهترین کاری که می تواند انجام دهد این است که به تیمی بپیوندد که یک مربی بزرگ دارد.ما این منطق را، این واقعیت که مربیان و مربیان بزرگ سریع‌ترین راه‌ها برای موفقیت هستند.

برای هر شغلی به کار می‌بریم، با این حال وقتی صحبت از رشد یک تجارت به میان می‌آید، همان منطق اغلب نادیده گرفته می‌شود.مربیان کسب و کار معمولاً کارآفرینان خبره ای هستند که می دانند برای موفقیت یک تجارت چه چیزی لازم است.

در ازای دریافت هزینه، آنها در کنار مدیران و مالکان کار می کنند تا به آنها کمک کنند اهداف خود را تعریف کنند، چشم انداز خود را برای کسب و کار خود اصلاح کنند و مجموعه ای از استراتژی ها را تنظیم کنند که به مالک کمک می کند تا به اهداف و چشم انداز خود دست یابد.

اگر یک صاحب کسب و کار در طول مسیر با مشکلات و سؤالات سخت مواجه شود، مربی او می تواند به او کمک کند تا مسائل خود را به مؤثرترین روش ممکن هدایت کند.اگر یک مربی کسب و کار داشته باشید مانند این است که یک شریک بسیار با تجربه در تیم خود دارید و ارزشی که آن ها به صاحبان کسب و کار ارائه می دهند بسیار ارزشمند است.

چه کسب و کار شما در حال مبارزه است و به راهی برای احیای آن نیاز داشته باشید یا به سادگی بخواهید برند خود را به سطح بعدی ببرید، آوردن یک مربی کسب و کار حرفه ای یکی از موثرترین گزینه های موجود است.

یک مربی کسب و کار چه می کند؟

کوچ های کسب و کار به عنوان مربی عمل می کنند و مهارت هایی را که برای موفقیت در کسب و کار خود نیاز دارید، آموزش می دهند و در صورتی که در مورد کارهایی که باید انجام دهید سوالی دارید به عنوان منبع اطلاعاتی خدمت می کنند.مانند هر مربی دیگری، مربیان کسب و کار برای بهبود استعدادهای شما، بهبود اهداف، هدایت، تصمیمات و هر کار دیگری که می توانند برای اطمینان از موفقیت شما و کسب و کارتان انجام دهند، کار می کنند.

کوچینگ کسب و کار

مربیان کسب و کار با یادگیری هر چیزی که می توانند درباره برند شما شروع می کنند، از ارزش های پیشنهادی آن گرفته تا مشتریان هدف گرفته تا چالش هایی که با آن روبرو خواهد شد و فراتر از آن.هنگامی که مربی کسب وکار شما همه چیزهایی را که می تواند در مورد پیشنهادات و سیستم های شما یاد بگیرد، در مرحله بعدی می خواهد درباره چشم انداز شما برای شرکت و اهدافی که برای آن در نظر گرفته اید اطلاعات بیشتری کسب کند.

همانطور که هر شرکتی منحصر به فرد است، دیدگاه هر صاحب کسب و کاری نیز منحصر به فرد است، و یک مربی کسب و کار باید بداند که آیا می خواهید کسب و کار خود را به درآمد قابل زندگی برای خود و خانواده خود تبدیل کنید یا یک شرکت چند میلیون دلاری.در مرحله بعد، یک مربی کسب و کار با شما همکاری خواهد کرد تا اهداف سودمند و قابل دستیابی را برای تیم خود تعیین کنید.این اهداف، اهدافی هستند که شما باید به آنها برسید تا بتوانید به طور موثر رشد کنید و به چشم اندازی که در نظر گرفته اید برسید.

هنگامی که مجموعه ای از اهداف تعیین می شود، مربی کسب و کار برای رسیدن به آنها به شما کمک می کند که مجموعه ای از استراتژی ها و برنامه های عملیاتی را طراحی کنید و کسب و کار شما را برای رسیدن به اهدافش سوق دهد تا در هر چالشی که پیش می آید حرکت کنید.

در طول کل این فرآیند، مربیان کسب و کار به عنوان منبع ارزشمندی از اطلاعات شخصی و مشاوره عمل می کنند. برای اداره یک کسب و کار کوچک یا بزرگ، اغلب احساس می کنید که در تاریکی سرگردان هستید به این امید اینکه آنچه را که به دنبالش هستید بیابید. در این شرایط، یک مربی تجاری به عنوان چراغ قوه شما عمل می کند.

یک مربی کسب و کار در چه مواردی می تواند کمک کند؟

اکثر مربیان کسب و کار در خدماتی که ارائه می دهند همه کاره هستند، به این معنی که می توانند یک تجارت در حال مشکل را احیا کنند یا حتی یک کسب و کار موفق را موفق تر کنند یا اینکه به اداره یک کسب و کار کوچک محلی یا یک شرکت بین المللی کمک کنند.تصور رایجی وجود دارد که خدمات مربیگری کسب و کار فقط برای کمک به صاحبان مشاغل در حال مبارزه یا متزلزل وجود دارد. در حالی که کمک به بازگرداندن آنها به مسیر درست مطمئناً یکی از مواردی است که یک مربی می تواند به آن کمک کند، موقعیت های متنوع دیگری وجود دارد که مربیان می توانند به مالکان نیز کمک کنند.

مربیان کسب و کار می توانند از پایه به ایجاد یک کسب و کار جدید کمک کنند، به مدیران و مالکان در حین گذراندن مراحل راه اندازی کسب و کار خود مشاوره می دهند، ماموریت و اهداف آن را تعریف می کنند و استراتژی های بلند مدت و کوتاه مدت را برای کسب و کار در نظر می گیرند.

به همین ترتیب، یک مربی کسب‌وکار می‌تواند به صاحبان کسب‌وکارهایی که در رشد شرکت خود به یک پله صعود رسیده‌اند، کمک کند، زیرا می‌داند چگونه کسب‌وکار را به سطح بعدی برساند. با این حال، همراه با بهبود عملکرد و رشد یک کسب و کار، چنین مربیانی همچنین می توانند برخی از بارها را بر دوش مالکان کاهش دهند تا سفر آنها را آسان تر و لذت بخش تر کنند.در حالی که اداره کسب و کار شما می تواند بسیار مفید باشد، نمی توان انکار کرد که می تواند بسیار سخت و استرس زا نیز باشد. اگر شما یک شرکت را به تنهایی اداره کنید، این مورد دو برابر صادق است.

با این حال، هنگامی که با یک مربی کسب و کار کار می کنید، فردی را در گوشه و کنار خود خواهید داشت که می تواند به شما در حل چالش هایی که به ناچار با آن ها روبرو می شوید کمک کند و به عنوان منبعی از تجربه و تخصص باشد که می توانید در زمانی که کار سخت می شود به آن اعتماد کنید. به این ترتیب، آنها می توانند زندگی مالکان را بسیار کم استرس تر کنند، که به خودی خود یک مزیت گران بها است.

آیا یک مربی کسب و کار کوچک متفاوت است؟

چندین برچسب مختلف وجود دارد که مربیان تجاری ممکن است از آنها برای توصیف خدمات خود استفاده کنند که یکی از آنها مربی مشاغل کوچک است.در بسیاری از موارد، چالش ها و اهداف کسب و کارهای کوچک ممکن است با مشاغل بزرگ متفاوت باشد.

کوچینگ کسب و کار

برای مثال، رستورانی که به دنبال جذب مشتریان محلی بیشتر است، مجموعه‌ای از اهداف و استراتژی‌های کاملاً متفاوت با یک شرکت بزرگ که محصولات را به سراسر جهان ارسال می‌کند، دارد. مربیان مشاغل کوچک در کمک به صاحبان مشاغل کوچک در دستیابی به چشم انداز و اهداف خود برای شرکت خود تخصص دارند.با این اوصاف، اکثر مربیان کسب و کار در کار با مشاغل کوچک بدون توجه به اینکه خود را یک کوچ کسب و کار کوچک توصیف می کنند یا خیر، تجربه خواهند داشت .

بخش بزرگی از کار یک کوچ کسب و کار این است که تا آنجا که می توانند درباره هر شرکت و مالکی که با آن کار می کنند یاد بگیرند و استراتژی ای ایجاد کنند که به طور منحصر به فرد با ویژگی های هر موقعیت مناسب باشد.به عبارت دیگر، یک مربی کسب و کار با کیفیت بالا احتمالاً بدون توجه به اندازه شرکت یا میزان بزرگی که می خواهید رشد کند، می تواند به شما کمک کند.

کارآفرینان معروفی که کوچینگ کسب و کار داشتند؟

شاید تعجب آور باشد که بدانید حتی برخی از مشهورترین و موفق ترین صاحبان مشاغل و کارآفرینان جهان در برخی مواقع به مربیان کسب و کار برای کمک به آنها برای رسیدن به اهداف خود متکی بوده اند.اریک اشمیت – مدیرعامل سابق گوگل – قبلا گفته بود که استخدام یک مربی کسب و کار بهترین تصمیم حرفه ای بود که او تا به حال گرفت. او اعتراف می کند که در ابتدا کمی اصرار لازم بود، زیرا او قبلاً یک مدیرعامل موفق یک شرکت به سرعت در حال رشد بود.

با این وجود، اشمیت پس از متقاعد شدن توسط یکی از اعضای هیئت مدیره گوگل، تصمیم گرفت با یک مربی تجاری کار کند و از نتایج شگفت زده شد. اشمیت در مصاحبه ای با مجله فورچون گفت: “همه به یک مربی نیاز دارند”.از دیگر مدیران و کارآفرینان مشهوری که از کوچینگ کسب و کار بهره برده اند می توان به بیل گیتس، استیو جابز و تعداد بیشماری دیگر اشاره کرد.کافی است بگوییم که کوچینگ کسب و کار منبعی است که برخی از موفق ترین کارآفرینان جهان تا به امروز بر آن سوگند یاد می کنند.

چند آمار مربیگری کسب و کار سرگردان

صاحبان راضی که با مربیان کسب و کار برای توسعه و رشد کسب و کار خود کار کرده اند، سریعاً در مورد مزایا و مزایای بسیاری که در طول این فرآیند از آنها برخوردار بودند صحبت می کنند، و چندین نظرسنجی مختلف انجام شده است که نتایج چنین خدماتی را برجسته می کند.

فقط چند آمار معنی دار مربیگری کسب و کار از این نظرسنجی ها عبارتند از:

یک مطالعه در سال 2001 توسط شرکت منچستر نشان داد که کسب و کارهایی که یک مربی کسب و کار استخدام می‌کنند، میانگین بازگشت سرمایه‌شان 5.7 برابر مبلغی است که برای خدمات مربیگری پرداخت می‌کنند.گزارشی که توسط انجمن مدیریت پرسنل انجام شد نشان داد که مدیرانی که هم مربیگری و هم آموزش دیده اند، توانسته اند بهره وری خود را تا 86 درصد افزایش دهند در مقایسه با افزایش 22 درصدی بهره وری توسط مدیرانی که به تنهایی آموزش دیده اند.

مطالعه Hay Group نشان داد که 40 درصد از شرکت های Fortune 500 از مربیگری کسب و کار برای آموزش و توسعه مدیران خود استفاده می کنند.مطالعه ای که توسط MetrixGlobal LLC انجام شد نشان داد که مشاغلی که برای کوچینگ پول پرداخت کرده اند به ازای هر 1.00 دلاری که برای آن خدمات خرج می شود، بازدهی 7.90 دلاری دارند.

کوچینگ کسب و کار

53 درصد از صاحبان مشاغل و مدیران گزارش می دهند که بهره وری آنها را افزایش داده است.

61 درصد از مالکان گزارش می دهند که باعث افزایش رضایت شغلی آنها شده است.

23 درصد از مدیران گزارش می دهند که کوچینگ کسب و کار به آنها کمک کرده تا هزینه های عملیاتی را کاهش دهند.

22 درصد از شرکت ها گزارش می دهند که کوچینگ کسب و کار باعث افزایش سودآوری آنها شده است.

67 درصد از صاحبان و مدیران مشاغل گزارش می دهند که مربیگری کسب و کار مهارت های کار گروهی آنها را در کسب و کارشان افزایش می دهد

آمارهایی از این دست بر ارزش واقعی دنیایی که کوچینگ کسب و کار قادر به ارائه آن است می تاباند.

مانند هر چیز دیگری که کسب‌وکار شما برای آن پول خرج می‌کند، خدمات مربیگری نیز یک سرمایه‌گذاری است که نظرسنجی‌ها و مطالعات بارها و بارها نشان می‌دهند که بازده قابل توجهی در زمینه‌های مختلف کلیدی ارائه می‌کنند.

سوالات متداول مربیگری کسب و کار

صاحبان مشاغلی که به استخدام مربی فکر می کنند اغلب سوالات زیادی دارند. در حالی که ما قبلاً بسیاری از این سؤالات را پوشش داده ایم، از جمله اینکه مربیان کسب و کار چه کاری انجام می دهند و چقدر هزینه می کنند، در اینجا چند سؤال متداول در مورد خدمات آنها وجود دارد:

س: اولین ملاقات با یک کوچ تجاری چگونه است؟

پاسخ: هنگامی که برای اولین بار با مربی کسب و کار خود ملاقات می کنید، اولویت شماره یک این است که مربی در مورد شما و کسب و کار شما اطلاعات بیشتری کسب کند تا بتواند به طور خاص توصیه های خود را برای کمک به شما انجام دهد.

می‌توانید انتظار یک ملاقات دوستانه و یک بحث لذت‌بخش در مورد کسب‌وکارتان را داشته باشید که در نهایت به مربی کسب‌وکارتان تبدیل می‌شود که به شما توصیه‌های تخصصی درباره اهدافی که باید برای کسب‌وکارتان تعیین کنید و نحوه رسیدن به آن اهداف را به شما ارائه می‌دهد.

س: آیا مربیان کسب و کار می توانند به من در رشد کسب و کارم کمک کنند؟

پاسخ: اگر هدف شما این باشد، مربیان کسب‌وکار مطمئناً می‌توانند به شما کمک کنند تا استراتژی‌هایی برای رشد کسب‌وکار خود در نظر بگیرید.

با این حال، شرکت های در حال رشد تنها خدماتی نیست که کوچینگ کسب و کار ارائه می دهد.چنین مربیانی همچنین به شما کمک می کنند تا بهره وری بیشتری داشته باشید، کار و اداره کسب و کارتان را آسان تر کنند، و به شما کمک کنند تا به تمام جنبه های چشم انداز خود برای شرکت خود دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید