چگونه جلسه کوچینگ بگیریم؟

جلسه کوچینگ

چگونه جلسه کوچینگ بگیریم؟

برای اینکه بدانیم چطور باید جلسه کوچینگ بگیریم بهتر است اول بدانیم چرا باید جلسه کوچینگ بگیریم؟ جلسه کوچینگ یا بهتر بگوییم کوچینگ چیست؟کوچینگ فرایندی است که به شناخت افراد از خود و موقعیت شان کمک می کند و عملکرد افراد را در ابعاد مختلف زندگی مانند بعد فردی، اجتماعی، عاطفی و حرفه ای ارتقا می بخشد. در واقع در جلسه کوچینگ به افراد کمک می شود گنجینه درونی خود را کشف کنند و بیشترین بهره را از توانمندی هایی که دارند ببرند.

 

جلسه کوچینگ

جلسه کوچینگ چیست؟

جلسه کوچینگ جلسه ای است که معمولا به صورت انفرادی با مدیریت کوچ که یک فرد حرفه ای با مهارت های ویژه کوچینگ است برگزار می شود. هرفردی ویژگی های شخصی خاص خود را دارد. گاهی اوقات افراد در کنار تجاربی که در طول زندگی به دست آورده و محیط و شرایط اجتماعی که در آن زندگی می کنند نمی توانند شناخت واضحی از توانمندی ها و داشته های خود داشته باشند و در بسیاری از موقعیت های زندگی سر در گم شود . بگذارید با یک مثال ملموس توضیح دهم. چند بار برایتان پیش اومده به دنبال عینک یا سوئیچ ماشین تان بگردید بعد وقتی پیدایش نکردید از عزیزانتان پرسیدید عینک من را ندیده اید و گفته اند روی چشمت است!! در جلسه کوچینگ هم اتفاقی مشابه همین می افتد کوچ به عنوان یک تسهیلگر به شما کمک می کند به آگاهی برسید توانمندی ها و داشته های خود را ببینید و با شناخت بهتر از خود و پذیرش مسئولیت برای حل مسئله یا رسیدن به هدفتان دست به اقدام موثر بزنید.

کوچ در جلسه کوچینگ چگونه به افراد کمک میکند؟

*کوچینگ به فرد کمک می کند مهارت حل مسئله خود را افزایش دهد و بتواند در حل مسائل خلاقانه تر عمل کند .کوچ در جلسات کوچینگ با پرسیدن سوال و روش های دیگر به شفاف شدن ذهن مراجع کمک می کند. مراجع میتواند موانع پیش رو و منابع و امکانات در دسترس را ببیند و با ذهنی باز و شفاف راه حل های مناسب را پیدا کند.

جلسه کوچینگ

*جلسات کوچینگ به افراد کمک می کند تا برای کارهای روزانه خود یک برنامه ریزی مناسب داشته باشند. همه افراد جامعه برای خود خواسته ها و اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی دارند که برای رسیدن به این خواسته ها لازم است اقداماتی را انجام دهند و برای انجام این اقدامات برنامه ریزی می کنند؛ ولی خیلی پیش می آید که نه اقدامات برنامه انجام می شوند نه فرد به خواسته خود می رسد. در چنین مواقعی کوچ به فرد کمک می کند تا بتواند با بررسی شرایط موجود برنامه ریزی متناسب با شرایط خود داشته باشد و نسبت به انجام برنامه ریزی خود مسئول و متعهد باشد.

*در جلسات کوچینگ تکیه بر حال و آینده و بیشتر بر لحظه اکنون است و به مراجع کمک می کند با کسب آگاهی و هوشیاری نسبت به نقاط قوت و نقاط ضعف ،افکار، احساسات و رفتارهای خود رابشناسد و از آنها برای رشد خود استفاده کند.

*شرکت در جلسه کوچینگ به بهبود زندگی فردی و حرفه ای مراجعین کمک می کند. مراجع با کسب آگاهی و شناخت از عملکرد خود افکار، باورها و رفتارهایی که بازدهی مناسبی نداشته را پیدا می کند و با حذف و جایگزینی آنها با کارهای مناسب کیفت عملکرد خود را ارتقا می بخشد .

*جلسات کوچینگ باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می شود. از انجا که کوچینگ با نگاه مثبت به انسان پایه گذاری شده است در جلسات کوچینگ فرد به شناختی بهتر و در جهت مثبت از خود دست می یابد و توانمندی هایش را واقع بینانه می بیند و به ارزشمندی خود بیشتر و بیشتر پی می برد و از طرفی با حل کردن مسائل خود در ابعاد مختلف زندگی نسب به خود و توانمندی هایش اطمینان بیشتری پیدا کرده و همه اینها به افزایش اعتماد به نفس فرد می انجامد.

حال به این سوال پاسخ دهیم که چطور باید جلسه کوچینگ بگیریم؟

در سایت همیارکوچ این امکان فراهم شده که بتوانید کوچ موردنظر خود را انتخاب کنید و به صورت آنلاین جلسه کوچینگ بگیرید، بعد از خواندن پروفایل کوج ها و آشنایی با مهارت ها و زمینه فعالیتشان و انتخاب کوچ مدنظرتان روی دکمه رزرو جلسه کوچینگ کلیک کنید و فرم مربوطه را پر کنید و حتما در واتس اپ پیام دهید، کوچ هایی که نامشان در سایت موجود است همگی دارای مدرک کوچ حرفه ای هستند و سابقه برگزاری جلسات کوچینگ موفق داشته اند.

جلسه کوچینگ

اگر سوالی در این مورد داشتید می توانید از طریق فرم تماس با ما، ایمیل یا شماره واتس اپ موجود در سایت با ما در ارتباط باشید و سوال خود را مطرح نمایید. در اسرع وقت پاسخ شما را خواهیم داد.

جلسه صفر کوچینگ چیست؟

بعد از اینکه یک کوچ حرفه ای انتخاب شد با هماهنگی دو طرف جلسه صفر کوچینگ برگزار می گردد. در جلسه صفر کوچینگ ،کوچ و مراجع با هم بیشتر آشنا شده و در مورد اینکه کوچینگ چیست و کوچ چگونه می تواند به مراجع کمک کند؛ و شرایط و قوانین جلسات کوچینگ ،تعداد جلسات ، مدت زمان هر جلسه کوچینگ وظایف و مسئولیت های کوچ و مراجع گفتگو می کنند و مشخص می شود مراجع در پایان جلسات کوچینگ می خواهد به چه دست آوردی برسد. در همین جلسه است که کوچ و مراجع تصمیم می گیرند آیا می خواهند با هم فرایند کوچینگ را ادامه دهند و اگر تصمیم به ادامه همراهی کوچ با مراجع باشد قرارداد تنظیم می شود.

یک فرایند کوچینگ در چند جلسه برگزار می شود؟

در جلسه کوچینگ معمولا آگاهی اولین دست آورد است. ولی صرف کسب آگاهی تغییر پایدار در فرد اتفاق نمی افتد؛ باورها و عادت ها با قدمت گاهی چند ده ساله برای تغییر، نیاز به حضور و هوشیاری در لحظه اکنون و البته زمان و مداومت دارد. همراهی کسی که بتواند با ذهنی شفاف و دیدی گسترده در عین حال عمیق و بدون قضاوت در کنار مراجع قرار بگیرد تا مراجع بتواند تغییرات را در زمانی کوتاه تر تثبیت کند بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل و برای برخورداری از مزایای جلسه کوچینگ توصیه می شود حداقل جلسات کوچینگ 4 جلسه باشد .در بسیاری مواقع توصیه می شود فرایند کوچینگ چیزی بین 6 تا 24 ماه باشد و جلسات به صورت هفتگی یا دو هفته یک بار یا ماهانه ادامه یابد. معمولا جلسات اوایل هر هفته، بعد 2 هفته یکبار و بعد ماهانه برگزار می شود تا مراجع بتواند بعد از دوره کوچینگ خود به تنهایی و بدون همراهی کوچ هم تغییرات مطلوب را ادامه دهد و حتی تغییرات جدید ایجاد کند.

جلسه کوچینگ

هزینه جلسه کوچینگ چقدر است؟

هزینه جلسه کوچینگ به عوامل مختلفی وابسته است. مسلما دانش، تجربه، مهارت کوچ و دارا بودن تایید صلاحیت های کوچینگ از جمله این عوامل است. حوزه های مختلف کوچینگ هم معمولا در هزینه با هم متفاوتند معمولا بیزینس کوچینگ و کوچینگ سازمانی هزینه بیشتری نسبت به کوچینگ زندگی و فردی دارند. از عوامل دیگر می توان به جامعه ای که کوچ در آن فعالیت می کند، آشنایی افراد با کوچینگ و شرایط فرهنگی و اقتصادی و درک ضرورت کوچینگ در جامعه اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید