کوچینگ خانواده چگونه به ما کمک می کند؟

کوچینگ خانواده چگونه به ما کمک می کند؟

کوچینگ خانواده یکی از گرایش های  کوچینگ است یا بهتر است بگوییم زیرمجموعه لایف کوچینگ است. تمرکز کوچینگ خانواده بر پویایی و ارتباط بین افراد خانواده و نحوه تعامل بین آنها به عنوان یک کل است.برای اینکه درک بهتری از کوچینگ خانواده داشته باشیم باید معنی خانواده را بدانیم.

سازمان ملل متحد (۱۹۹۴) نیز در آمار جمعیتی خود، معنی خانواده را چنین تعریف می‌کند:«خانواده به گروه دو یا چند نفره‌ای اطلاق می‌شود که با هم زندگی می‌کنند؛ درآمد مشترک برای غذا و دیگر ضروریات زندگی دارند و از طریق خون، فرزندخواندگی یا ازدواج، با هم نسبت دارند. »

کوچینگ خانواده

 

حال ببینیم تعریف خانواده از دیدگاه روانشناسی چیست ؟

در بسیاری موارد تعریف خانواده برای افراد مبهم است و تعاریف مختلفی برای خانواده ارائه می شود با این وجود کمتر کسی است که از اهمیت خانواده بی خبر باشد.علوم مختلف در زمینه انسان شناسی از خانواده تعریف های مختلفی ارائه می دهند .در این مقاله تعریف خانواده از دید گاه روانشناسی بیان می شود .

تعریف خانواده

خانواده یک واحد زیستی (بیولوژیکی) است که شکل گیری آن بر پایه پیوند زناشویی است و براساس آن افراد دارای رابطه سببی یا نسبی بوده و با یکدیگر خویشاوند می شوند.با این وجود خانواده یک نهاد پویاست و تحت تاثیر تغییرات سریع محیط پیرامون خود قرار می گیرد.

خانواده مهمترین عامل اجتماعی شدن در زندگی هر فرد می باشد، شرایط و تجارب دوران کودکی در محیط خانواده نقش مهمی در رشد فردی و اجتماعی افراد ایفا می کند. فضای خانواده از عواطف مختلفی چون فداکاری و گذشت ، مهر و محبت و صمیمیت سرشار است. همچنین گاهی اوقات با دشمنی و کینه توزی، مهر و محبت، نفرت و خشم همراه است. خانواده یک نهاد کوچک اجتماعی چند بعدی و پیچیده است و این به این معنی است که افراد خانواده تاثیر متقابلی بر رفتار یک دیگر دارند.کوچینگ خانواده می تواند در ارتقا کیفیت زندگی افراد خانواده در ابعاد مختلف و داشتن یک خانواده خوب کمک کند.

مسلما یکی از خواسته های هر فردی داشتن خانواده ای خوب و با ثبات است و احتمالا هر فرد تعریف خود را از خانواده خوب دارد. با این حال، چندین ویژگی وجود دارد که به طور کلی یک خانواده خوب با آنها شناسایی می شود. برخی از آنها عبارتند از: پشتیبانی. محبت و مراقبت از سایر اعضای خانواده؛ تامین امنیت و احساس تعلق وارتباط مثبت که باعث می شود هر فرد در خانواده احساس مهم بودن، با ارزش بودن و احترام کند.

کوچینگ خانواده

کوچینگ خانواده می تواند با کمک به شناخت بهتر از عوامل تحکیم خانواده در داشتن خانواده ای موفق تر کمک شایانی کند.

در تحقیقاتی که در کشورهای مختلف انجام شد عوامل تحکیم خانواده مشترک بودند در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم:

*افراد خانواده از همدیگر مراقبت می کنند از احوال و کارهای یکدیگر با خبرند و به راحتی عشق خود را بیان می کنند.

*افراد خانواده به رفاه یکدیگر توجه دارند و زمان و انرژی لازم را برای فعالیت در خانواده در نظر می گیرند.

*ارتباط مثبت دارند.خانواده‌های موفق اغلب در ارتباطاتشان وظیفه‌محور هستند، مشکلات را شناسایی می‌کنند و در مورد مشکلات گفت و گو می کنند.

*مدیریت موفق استرس و بحران.توانایی مدیریت خلاقانه و موثر عوامل استرس زا و بحران های سخت زندگی.

* بهزیستی معنوی

*مهمترین نکته داشتن رابطه عاطفی مثبت بین افراد خانواده است.

حال که تعریف خانواده و عوامل تحکیم خانواده را شناختیم ببینیم کوچینگ خانواده چیست و کوچینگ خانواده چطور به ما کمک می کند.

کوچینگ خانواده چیست؟

کوچینگ خانواده فرآیندی است که در آن یک یا چند نفر از اعضای یک خانواده با یک کوچ خانواده در یک فرایند برای بهبود عملکرد خانواده برای رسیدن به اهدافی که در نهایت به پویایی خانواده می انجامد مشارکت می کنند.

کوچینگ خانواده

برخی کوچ های خانواده در بهبود پویایی خانواده تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است بر کمک به نوجوانان و کودکان تمرکز کنند، برخی هم در کمک به والدین . به طور کلی هر خانواده دارای پویایی گروهی و ساختارهای منحصر به فرد خود است، چه خانواده سنتی باشد با وجود هر دو والدین یا یک خانواده تک والدی، یک خانواده ناتنی، یک خانواده بزرگ، یک خانواده تک فرزندی، خانواده فرزند خوانده یا خانواده ای با والدین همجنس، یک کوچ خانواده وجود دارد که می تواند در بهبود و ارتقا خانواده به عنوان یک نهاد کوچک کمک کند.

در نظر گرفتن نیازها و خواسته های هر یک از اعضای خانواده یکی از مهمترین موارد در کوچینگ خانواده است تا روند کوچینگ بهتر تسهیل شود.اغلب اوقات، خانواده ها مانند یک سازمان کوچک به کمک یک کوچ نیاز دارند.اعضای خانواده باید در مورد ارزش ها باورها و اهداف خود ارتباط برقرار کنند و ببینند کجا ها همسو هستند و کجا ها ممکن است ناهماهنگی وجود داشته باشد .

در کوچینگ خانواده ابزارهای مختلفی وجود دارد. کوچ خانواده می تواند به اعضای خانواده در راستای رسیدن هر فرد به اهداف فردی خود در کنار اهداف و وظایف خانوادگی کمک کند.

کوچینگ خانواده در چه مواردی کمک می کند؟

کوچینگ خانواده به خانواده‌ها و افراد کمک می‌کنند تا ارزش‌ها، خواسته‌ها، نیازها و اهداف مختلف خود را شناسایی کنند و به اعضا کمک می‌کنند تا استراتژی‌هایی برای رسیدن به این اهداف و همچنین پاسخگو نگه داشتن آن‌ها ارائه دهند.کوچینگ خانواده روی استفاده از نقاط قوت افراد خانواده وخانواده به عنوان گروه کار می‌کنند و همچنین توجه را به حوزه‌هایی جلب می‌کنند که در آن‌ها فضایی برای پیشرفت دارند تا به پیشرفت رو به جلو کمک کنند.

برخی از زمینه های رایج که کوچینگ خانواده به آنها کمک می کنند:

کوچینگ والدین: مسائل والدین در مراحل مختلف، مانند اضطراب جدایی، افسردگی یا نظم و انضباط

کوچینگ فرزندان: ارتباط با فرزندان و مسائل نوجوانان برای مثال پیشگیری از ترک تحصیل

کوچینگ زناشویی :ارتباط بین همسران

مسائل خانوادگی ترکیبی

مدیریت خشم یا استرس

مزایای کوچینگ خانواده چیست؟

اگر خانواده را به عنوان یک سازمان کوچک در نظر بگیریم ایجاد تغییرو رشد در افراد و موقعیت های این سازمان کوچک اغلب به زمان و کار و مداومت نیاز دارد.

برخی از مواردی که می توان به آنها اشاره کرد موارد زیر است:

توانمندسازی همه اعضای خانواده

بهبود روابط

روابط مستحکم

افزایش احترام متقابل

افزایش اعتماد به نفس در افراد خانواده

افزایش تعادل

بهبود توانایی تصمیم گیری

بهره مندی بهتر از زمان

بهبود زندگی روزمره

حل تعارض

کوچینگ خانواده چگونه کار می کند؟

هر خانواده ویژگی های خود را دارد و هیچ رویکرد واحدی برای کوچینگ خانواده وجود ندارد .کوچ خانواده به عنوان یک فرد بی طرف در فرایند کوچینگ به ایجاد روال ها و رفتارهای جدید به خانواده کمک می کند تا خانواده به تغییرات مثبت دست یابد و این نتایج مداوم باشد.

مثل انواع دیگر کوچینگ در کوچینگ خانواده نیز برای کمک به تسهیل نتایج مثبت، ارزیابی و پیشرفت مواردی که در طول زمان بهبود می یابند، مهم است.ممکن است کوچ خانواده از ابزارهای مختلفی در فرایند کوچینگ استفاده کند مانند بررسی 360 درجه (بررسی همه جانبه)،نظرسنجی و پرسشنامه ،مقیاس رضایت مندی،یافتن نقاط قوت و غیره.

تفاوت بین کوچینگ خانواده و درمان چیست؟

کوچینگ خانواده یک مشارکت با مراجع ،متناسب با ویژه گی های وی و خانواده اش است کوچینگ خانواده درمان اختلالات در سطح خانواده یا حتی فرد نیست . کوچینگ، تشخیص اختلال و درمان آن نیست در فرایند کوچینگ اهداف شناسایی می شوند و موانع رسیدن به اهداف و خواسته ها مشخص می شوند و راهکارهای مناسب پیدا می شوند. البته در صورت مشاهده مسائل و اختلالاتی که نیازمند درمان یا هر کمک تخصصی دیگری باشد مراجع به متخصص آن حوزه ارجاع می شود.

کوچینگ خانواده

یک کوچ خانواده کمک می کند تا مراجع برنامه های عملی برای دستیابی به اهداف و نتایج دلخواه ایجاد کند. کوچینگ کمتر بر گذشته تکیه می کند بیشتر با تمرکز بر زمان حال به مراجع و خانواده وی کمک می کند به سمت جلو و در مسیر اهدافشان حرکت کنند.

وقتی صحبت از کوچینگ خانواده به میان می آید، مراجع و خانواده اش نقطه شروع فرایند کوچینگ هستند. درست و غلط وجود ندارد خوب وبد وجود ندارد، قضاوت وجود ندارد هدف ایجاد تغییرات مثبت برای خانواده و اعضای آن است.بخشی از وظیفه مربی این است که به مراجع کمک کند تشخیص دهد چه چیزی برای او و اعضای خانواده اش خوب است و چه چیزی خوب نیست.

یکی از حوزه هایی که کوچینگ خانواده می تواند بسیار کمک کننده باشد کوچینگ فرزندان است.

نگاهی به کوچینگ فرزندان

وقتی صحبت از کوچینگ فرزندان می شود بهترین فرد برای این کار معمولا والدین هستند.بسیاری از والدین از فرزندان خود حمایت می کنند تا بتوانند توانمندی و استعدادها و علایق خود را بشناسند، اهداف زندگی خود را مشخص کنند و در مسیر رسیدن به اهداف و موفقیت ها در کنار فرزندان خود قدم بردارند.با این وجود و با توجه به اینکه افراد براساس تجارب خود رابطه و شاید مسائل فرزندان خود را تحلیل می کنند واقعا چقدر می تواند به ما و فرزندانمان در مسیر رشد و شکوفایی دلبندانمان کمک کند.

یک کوچ خانواده می تواند به کودکان و نوجوانان کمک کند تا شناخت متفاوت و بهتری از توانمندی ها و ویژه گی های خود پیدا کنند و همچنین هدفگذاری مناسب را یاد بگیرند.

از جمله مهارت هایی که کودکان در فرایند کوچینگ فرزندان می آموزند:

تاب آوری

پذیرفتن شکست

اعتماد به نفس در رفتن به دنبال آنچه می خواهند

حل خلاقانه مسئله

رویکردی باز و کنجکاو به چالش ها و ایده های جدید

همکاری و مشارکت

کوچینگ خانواده

یادگیری مهارت‌ها، تکنیک‌ها، ابزارها و مفاهیم کوچینگ می‌تواند ابزاری عالی برای والدین، معلمان یا هر کسی که مسئول حمایت از کودکان را دارد باشد.

کوچینگ فرزندان راهکارهای جدیدی برای کار و ارتباط با نوجوانان ارائه می دهد و همچنین به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا در مورد آنچه که می خواهند انجام دهند و می توانند بدست آورند احساس مثبت و توانمندی داشته باشند.کوچینگ فرزندان می تواند کمک کند کودکان احساسات خود رابشناسند و تفاوت بین احساس و تجربیاتشان را به ویژه در تجربه های شکست درک کنند.

یکی از مواردی که کوچینگ خانواده می تواند کمک فراوانی کند روابط زناشویی یا زندگی مشترک است(در بسیاری کشورها زندگی دو نفر باهم و داشتن رابطه عاطفی نزدیک و رابطه جنسی خارج از ازدواج را نیز زندگی مشترک می دانند.)

همه افرادی که تصمیم به ازدواج می گیرند دوست دارند زندگی مشترک با عشق، شادی و موفقیت در کنار همسر و شریک زندگی خود داشته باشند و در یک فضای پر از عشق فرزندان خود را پرورش دهند. ولی چه بسیارند زندگی های مشترکی که بعد از چند سال حتی گاهی بعد از سالهای طولانی به جدایی می انجامد یا همسران عملا شبیه هم خانه می شوند تا یک زوج خوشبخت.

کوچینگ زناشویی و کوچینگ زندگی مشترک کمک می کند افراد شناخت بهتری از رابطه زناشویی، نیازها و ارزش های خود و همسرخود پیدا کنند و تفاوت های بین فردی را بپذیرند و بتوانند ارزش ها و اهداف مشترک با همسر خود تعریف کنند و همزمان به رشد فردی و اهداف خود بپردازند.

کوچینگ خانواده کمک می کند اعضای خانواده درک کنند تفاوت نظر در ارزش ها و اهداف، جز جدایی ناپذیر زندگی خانوادگی است و با این وجود می توان با توجه به نقاط قوت هر فرد در خانواده و نقاط قوت کل خانواده به عنوان یک سازمان کوچک و بسیار مهم خانواده ای پویا، سالم و شاد داشت.

کوچینگ خانواده

کوچ کمک می کند مراجع بعد از مشخص کردن اهداف خانواده، راهکارهای مناسب برای خود در سیستم خانواده پیدا کند و اقدامات لازم را در راستای دست یابی به اهداف خود انجام دهد. توجه کنید که در فرایند کوچینگ خانواده یک یا چند نفر از اعضای خانواده یا همه می توانند حضور داشته باشند.

یک کوچ خانواده به شما کمک می کند زندگی خود را بهبود ببخشید ولی قرار نیست کوچ خانواده به شما راهکار دهد یا بگوید چکار کنید بهتر است. مسئولیت تغییراتی که قرار است ایجاد شود بر عهده خودتان است و شما باید نسبت به انجام اقداماتی که مشخص کرده اید چه فردی چه خانوادگی متعهد باشید. به همین دلیل معمولا فرایند کوچینگ خانواده ممکن است3، 6 یا 12 ماه طول بکشد.

چگونه کوچ خانواده مناسب را پیدا کنم؟

برخی از مواردی که یک کوچ خانواده باید داشته باشد، بی طرفی، شهود، گوش دادن مؤثر، شفقت و عدم قضاوت است. برای پیدا کردن یک کوچ خانواده خوب می توانید با جستجو در اینترنت گزینه های بسیاری را مشاهده کنید. همچنین می توانید از کوچ های حرفه ای در سایت همیار کوچ هم کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید