لایف کوچینگ چیست و چه کمکی به ما می کند؟

لایف کوچینگ چیست؟

اگر بخواهیم بدانیم لایف کوچینگ چیست شاید باید بدانیم کوچینگ چیست؟کلمه کوچینگ در زبان فارسی به مربیگری و کوچ به مربی ترجمه شده است .کوچینگ یک گفتگوی آگاهانه و رو به‌ جلو برای توانمند سازی فرد یا گروهی از افراد برای رسیدن به بهترین سطح خود و رسیدن به نتایج فوق‌العاده در زندگی، حرفه، کسب‌وکار یا سازمان است. کوچینگ فرایندی است برای پر کردن فاصله‌ میان اکنون و جایی که مراجعه‌کننده و کوچ می‌خواهند در آن باشند.(برای آشنایی بیشتر با کوچینگ می توانید به مقاله کوچینگ چیست مراجعه کنید.)

همچنین برای دانستن بهتر مفهوم لایف کوچینگ لازم است معنی لایف یا زندگی را بهتر درک کنیم تا بدانیم لایف کوچینگ چیست و چرا به لایف کوچ نیاز داریم و لایف کوچینگ چگونه به ما کمک می کند.

هم معنی لایف در زبان فارسی زندگی است و در لغت نامه دهخدا زندگی به معنای زندگانی و حیات در مقابل مرگ و ممات است.

در اشعار فارسی هم بزرگان شعر و ادب فارسی از زوایای مختلفی به زندگی نگاه کرده اند.

دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ

‌ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ
دانی که پس از عمر چه ماند باقی
مهر است و محبت است و باقی همه هیچ

مولانا

لایف کوچینگ

خور و خواب و آرام جوید همی
وز آن زندگی کام جوید همی

فردوسی

مرگ جهل است و زندگی دانش
مرده نادان و زنده دانایان

ناصر خسرو

نصیب از عمر دنیا ، نقد وقتست
مباش ای هوشمند از بی نصیبان

سعدی

همینطور که می بیند یکی زندگی را در مهر محبت و نیکی و شاید عشق می بیند، یکی از بعد جسمانی و لذت بردن از آن یکی دانش را عین زندگی و دیگری دانستن قدر وقت و بودن در لحظه اکنون را. به راحتی متوجه می شویم هر فردی دیدگاه خود را در زندگی دارد و از طرفی خود زندگی ابعاد مختلف دارد و تغییرات سریع و پیچیده گی های که نسل ما با آن ها مواجه هست را هم به این ترکیب اضافه کنیم.

 لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی چیست؟

لایف کوچینگ چه ارتباطی به آنچه گفته شد دارد؟کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ تقریبا در هر زمینه ای در زندگی به افراد کمک می کند. چه در زندگی شخصی چه حرفه ای.کافیست نگاهی به اطرافمان بی اندازیم زندگی هایی که باعشق آغاز شده و به طلاق و جدایی ختم شده است. افرادی که باانگیزه و تلاش کسب و کاری را شروع می کنند و درمقابل چالش ها دچار سر درگمی می شوند، افرادی که در جستجوی ثروت و افزایش توان مالی انواع و راهکارها و پیشنهاد ها را آزموده اند ،کسانی که ایده های بسیار دارند ولی اقدامی در کار نیست و همیشه منتظر فرصت مناسب هستند یا کسانی همیشه که کارها را نیمه تمام رها می کنند .

لایف کوچینگ در مسائل بسیاری می تواند کمک کند. از یک اقدام برای تناسب اندام یا برنامه ریزی برای یادگیری زبان گرفته، تا پیدا کردن هدف غایی و رسالت فردی.بگذارید یک مثال ساده بزنیم فکر کنید جعبه ای دارید که تمام تجارب باورها و خواسته ها علایق ترس ها نیاز ها توانمندی ها و مهارت های خود را از بدو تولد در آن گذاشته اید.

برای موضوعی در زندگی از لایف کوچینگ کمک می گیرید. فکر می کنید در این جلسه لایف کوچینگ چه اتفاقی می افتد؟ کوچ با پرسیدن سوالاتی کمک تان می کند تا ببیند خواسته شما در مورد موضوعی که با خود به جلسه آورده اید چیست. در لایف کوچینگ کوچ کمک می کند خواسته خود را مطابق موقعیت کنونی خود انتخاب کنید. آن وقت کمک می کند هر چیزی که می تواند ربطی به خواسته شما داشته باشد از جعبه زندگی تان بریزید روی میز حالا شمایید که باید از میان ابزار و تجهیزات موجود در مقابل چشمانتان برای بدست آوردن خواسته یا هدفتان بهترین ها را انتخاب کنید و همین طور می توانید آنچه مانع دست یابی شما به خواسته تان است را روی میز ببینید. حالا هم می دانید چه می خواهید و ابزار و تجهیزات هم دارید و هم می دانید چه چیزی می تواند مانع شود. اینجاست که راهکارهای خلاقانه خودشان را نشان می دهند.

این فقط تمثیلی قابل لمس برای درک لایف کوچینگ یا بود. یکی دیگر از موارد پر کاربرد لایف کوچینگ می توان به برقراری تعادل بین جنبه های مختلف زندگی فرد اشاره کرد.همچنین لایف کوچینگ در زمینه ارتباط بسیار موثر عمل می کند توجه کنید وقتی در لایف کوچینگ از ارتباط صحبت می کنیم فقط منظور ارتباط با همسر یا شریک زندگی مان یا حتی دیگر افراد جامعه نیست. ارتباط با خود یکی از زمینه های بسیار مهم است که در لایف کوچینگ مورد بررسی قرار می گیرد و نقش سنگ بنای زیرین برای جنبه های دیگر زندگی ما دارد. لایف کوچینگ نقش بسیار خوبی در ارتباط فرد با خود و شناخت از خود و کسب خود باوری و اعتماد به نفس ایفا می کند.

یکی دیگر از جنبه هایی که لایف کوچینگ یا همان کوچینگ زندگی کمک قابل توجهی در ارتباط با آن می کند بحث ثروت است و ارتباط افراد شناخت و باورشان نسبت به ثروت.اولین چیزی که در مورد ثروت به ذهن می رسد پول و اموال و دارایی است در صورتی که هر آنچه در زندگی داریم از جسم مان و سلامتی، روابط، آرامش و دوستان می تواند ثروت باشد لایف کوچینگ کمک می کند فرد تعریفی شفاف از ثروت برای خود داشته باشد و براساس تعریف خود در مسیر ثروتمند شدن قدم بردارد.

لایف کوچینگ.

احتمالا تا کنون متوجه شده اید که لایف کوچینگ کمک می کند به توانمندی ها خود آگاه شویم و نگاهی نو به خود و موقعیت خود داشته باشیم بتوانیم چشم اندازی شفاف و واضح برای خود ترسیم کنیم.همان‌طور که دیدید لایف کوچینگ می‌تواند در زمینه های مختلف به افراد کمک کند.

اگر بخواهیم به ‌صورت خلاصه بگوییم لایف کوچینگ راه بردی برای بهبود زندگی رشد و پیشرفت در زندگی و افزایش رضایت مندی از زندگی است لایف کوچینگ به شما کمک می‌کند که روابط و حرفه و زندگی روزمره ی خود را بهبود بخشید. کوچینگ زندگی کمک می‌کنند اهداف خود و ارزش‌های خود را بشناسید و منابع و توانمندی های خود را به درستی شناسایی کنید و موانع را تشخیص دهید و برای رسیدن به اهداف خود استراتژی‌های مناسبی طراحی کنید. لایف کوچینگ به شما کمک می‌کند تا از نقاط قوت خود برای ایجاد تغییرات مثبت و پایدار در زندگی خود استفاده کنید کمک می‌کند باورهای ناکارآمد و محدود کننده خود را بشناسید و بتوانید عادت‌های نامناسب خود را با عادت‌های مناسب و کارآمد جایگزین کنید.

یکی از مزایای اصلی لایف کوچینگ توانایی بدست آوردن دیدگاه‌های تازه و آگاهانه در مورد مسائلی است که با آن ‌ها روبرو هستید. همچنین کسب بینش جدید نسبت‌ به چالش‌ها. لایف کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند تا از الگوهای منفی که مانع موفقیت شما هستند دست بکشید . لایف کوچینگ به شما کمک می‌کند تا فراتر از محدودیت‌هایی که ذهن خود برایتان ساخته‌است گام بردارید و به شما کمک می‌کند تا راه‌حل‌های بهتری را به سبک خود پیدا کنید کمک می‌کند مسائل تان را بهتر بشناسید و دید بهتری نسبت ‌به مسائل تان پیدا کنید و در نتیجه این امکان را می‌دهد که زندگی خود را متحول کنید .

بسیاری از افراد کار با یک لایف کوچ را به ‌عنوان وسیله‌ای برای پر کردن شکاف بین شرایط فعلی زندگی و زندگی مطلوبی که دوست دارند داشته باشند استفاده می‌کنند. یکی از دستاوردهای جلسات لایف کوچینگ عمل‌گرایی است یعنی افراد بسیاری بعد از برگزاری جلسات لایف کوچینگ در مسیر اهداف خود دست به اقدام می‌زنند .لایف کوچینگ باعث می‌شود آگاهی افراد نسبت ‌به خود و موقعیتی که در آن قرار دارند بالاتر رفته و نقش خود و مسئولیت خود را بهتر بپذیرند.

در فرایند لایف کوچینگ فرد به آگاهی و شناخت بهتر از خود می رسد و خود باوری اش افزایش می یابد و بخش مهم دیگر که باعث می شود فرد نتایج جلسات لایف کوچینگ را ببیند افزایش تعهد به خود و مسئولیت پذیری فرد است که در پی آن عملگرایی فرد افزایش یافته و دست به اقدامات هدفمند و موثر می زند.

در این‌جا چند مورد از مواردی که افراد از لایف کوچینگ و همراهی یک کوچ زندگی برای بهبود شرایط خود استفاده می‌کنند را نام می‌بریم.

 1. ایجاد تعادل بهتر در کار و زندگی
 2. غلبه بر اهمال کاری
 3. انتخاب بین دو دو یا چند تصمیم
 4. در زمان مواجهه با شرایط سخت زندگی مانند بیماری های سخت
 5. در زمان تحولات مهم زندگی برای مثال مهاجرت ازدواج
 6. افزایش خلاقیت
 7. افزایش امنیت مالی
 8. ایجاد و یادگیری مهارت‌های ارتباطی مؤثر
 9. افزایش سطح رضایت از زندگی کاری.
 10.  ایجاد روابط قوی‌تر با دوستان و خانواده

در بسیاری موارد افراد از لایف کوچینگ و همراهی یک کوچ زندگی استفاده می‌کند تا بتواند تصمیمات مناسبی در رابطه با انتخاب یک شریک زندگی یا ایجاد یک مسیر شغلی جدید داشته باشند.

لایف کوچینگ

لایف کوچ چیست ؟

تا اینجا با لایف کوچینگ آشنا شدیم حال ببینیم لایف کوچ چیست یا بهتر است بگوییم لایف کوچ کیست؟ معادل فارسی برای کوچ مربی در نظر گرفته شده است با این مفهوم لایف کوچینگ مربیگری زندگی و معنی لایف کوچ مربی زندگی می شود.

اگر بخواهیم بدانیم لایف کوچ یعنی چه باید بگوییم لایف کوچ یک فرد حرفه ای است که مراجع کمک می کند تا در زندگی خود پیشرفت کند و به رضایت بیشتری در زندگی برسد. کمک می کند تا در ابعاد مختلف زندگی از جمله روابط حرفه و زندگی روزمره و… پیشرفت کند.

رابطه لایف کوچ و مراجع در فرایند کوچینگ از جنس گفتگو است .کوچ در این فرایند نقش تسهیلگر دارد و با پرسیدن سوالات کوتاه و باز(سوالاتی که پاسخ های مشخص وقطعی ندارند)کمک میکند مراجع درون خود را کاوش کرده و به آگاهی برسد و سهم خود را در موقعیت موجود و زندگی خود ببیند و مسئولیت خود را به عهده بگیرد.

شاید زیبا ترین قسمت فرایند لایف کوچینگ این است که در این گفتگو کوچ یک شنونده فعال بدون قضاوت است و مراجع را آنطور که هست می پذیرد و می شنود. مراجع می تواند در محیطی امن و در آرامش افکار احساسات خود را بیان کند و کوچ مانند یک آینه تمام آنچه را که می بیند و می شنود را بازتاب می دهد تا مراجع با شناخت بهتر از خود اهدف روشنی برای خود انتخاب کن و باشناخت موانع استراتژی های مناسبی برای خود تنظیم کند.

بنابراین در لایف کوچینگ خبری از توصیه کردن و نصیحت نیست و چقدر هستند کسانی که سخنی نمی گویند چون شنیده نمی شوند . مسائل خود را اصلا مطرح نمی کنند چرا که به تجربه می دانند آماج نصحیت یا در بهترین حالت راهکارهای فروان قرار می گیرند.حالا که می دانیم لایف کوچ یعنی چه ببینیم لایف کوچینگ برای چه کسانی مناسب است؟هر فردی که می خواهد در زندگی خود تغییر ایجاد کند زندگی شادتری داشته باشد و سریع تر با اشتباه کمتر به اهداف خود در زندگی برسد میتواند از لایف کوچینگ استفاده کند.

چرا به یک لایف کوچ یا کوچ زندگی نیاز داریم؟

همه ما در زندگی دوست داریم زندگی بهتری را تجربه کنیم و نیاز به تغییر داریم. در زندگی ما منابع دانشی بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم زندگی خود را تغییر دهیم برای مثال کتاب‌های بسیار زیادی در حوزه موفقیت وجود دارد دوره‌های آموزشی بسیاری برای موفقیت فردی و حرفه ای موجود است. اما اتفاقی که در واقعیت رخ می‌دهد این است که اکثر این کتاب‌ها هرگز خوانده نمی‌شوند و این دوره‌ها بعد از پایان به فراموشی سپرده می‌شوند ما در دریای غول‌پیکری از پتانسیل‌های تحقق نیافته‌ی افراد زندگی می کنیم. دلیل این‌که مردم تغییر نمی‌کنند و به رؤیاهای خود نمی‌پردازند این نیست که منابع وجود ندارد .

دلیل تغییر نکردن مردم این است که انگیزه کافی برای دست یافتن به اهداف و رؤیاهای خود را ندارند. افراد دچار روزمرگی می شوند. از محیط و وقایع پیرامون خود تاثیر می پذیرند و همچنین باورهای محدود کننده دارند. ترس های فراوان، شک و حواس پرتی دارند در عین حال اهداف بسیاری هم دارند هدف های شغلی،ارتباطی، سلامتی،مالی،…

این افراد به پنج روش فوق‌العاده برای موفقیت نیاز ندارند به راهنمای مدیتیشن حرفه‌ای نیاز ندارند یا به طرحی فوق‌العاده برای پول‌دار شدن سریع نیاز ندارند. آن‌ها به یک مربی زندگی نیاز دارند تا بتوانند مسئولیت واقعی زندگی خود را درک کنند و به آگاهی در مورد خود، ارزشها و توانمندی های خود همچنین اهداف واقعی خود برسند.

آن‌ها به کسی نیاز دارند که بتواند کمکشان کند تا موقعیت کنونی خود را به‌درستی ارزیابی کنند و در راستای اهداف خود برنامه و گام‌های قابل‌اجرا تعریف کند به کسی نیاز دارند که بدون قضاوت انگیزه درونی آن‌ها را بیدار کند. حقیقت این است که همه ما به مسئولیت‌پذیری و انگیزه درونی نیاز داریم .تغییر سخت است و دست یافتن به اهداف بزرگ به تعهدات بزرگ نیاز دارد انجام یک کار جدید چالش‌برانگیز است. مهم نیست که چقدر از رؤیاهایمان برای اهدافمان الهام گرفتیم چیزی که اتفاق می‌افتد این است که الگوهای قدیمی و عادت‌های فعلی مان انرژی ما را از بین می‌برد و انگیزه ما را محو می‌کند.

لایف کوچینگ

یک لایف کوچ در فرآیند لایف کوچینگ به شما کمک می‌کند رؤیاهای بزرگ داشته باشید و افق‌های دید خود را گسترش دهید و چشم‌اندازی مناسب برای خود در زندگی ایجاد کنید و بعد به شما کمک می‌کند مسیر را برای رسیدن به آن ترسیم کنید و یک نقشه راه داشته باشید یک کوچ زندگی یا یک لایف کوچ به شما کمک می‌کند که در قبال خودتان مسئول باشید و خودتان را مسئول عملکرد خود بدانید و با توجه به انتظارات و استانداردهایی که برای خود تعریف کرده‌اید به شما یادآوری می‌کند که برای چه کاری در جلسه لایف کوچینگ هستید. یک کوچ زندگی شما را به چالش می‌کشد تا پتانسیل‌های واقعی خود را ببینید و به چیزی کمتر از آنچه که قرار است باشید رضایت ندهید.

کوچ زندگی به شما کمک می‌کند تا در چالش‌های زندگی‌تان معنا پیدا کنید و از رنج هایتان گنج هایتان را بیرون بکشید. لایف کوچ به شما کمک می‌کند کنترل ذهن خود را به دست بگیرید اعتماد به‌ نفس بیشتری داشته باشید در زمانی‌که دچار ناامیدی سرخوردگی یا حواس‌پرتی می‌شوید بتوانید به تعهدات خودتان نسبت ‌به خودتان پای‌بند بمانید. لایف کوچینگ مانند یک سیستم حمایتی است و لایف کوچ کسی است که در زمانی‌که نمی‌توانید اهداف، دیدگاه‌ها و آرزوهای خود را با کسی در میان بگذارید از ترس قضاوت شدن یا سرکوب شدن بدون قضاوت و واقع‌بینانه در کنار شما می‌ایستد و چشمان شما را به زوایای مختلف موضوعی که با آن وارد جلسه کوچینگ شده‌اید باز می‌کند .

استخدام یک لایف کوچ تضمین می‌کند که در مسیر رسیدن به اهداف خود تنها نمانید و بدانید کسی هست که می‌تواند پیش‌ از این‌که گام بردارید مسیرتان را روشن کند.افراد موفق بسیاری در زندگی از کوچینگ استفاده می‌ کنند در حوزه‌ی زندگی و در حوزه کسب‌ وکار خود یعنی لایف کوچینگ و بیزینس کوچینگ. اما بسیاری از مردم هنوز برای گرفتن یک کوچ مردد هستند. یک لایف کوچ می‌تواند به فرد کمک کند تا بفهمد که در زندگی می‌خواهد چه کاری بکند و از آن مهم‌تر این‌که چگونه می‌خواهد این کار را انجام دهد .

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که به کمک نیاز ندارند و می‌توانند هر کاری را به ‌تنهایی انجام دهند. حقیقت این است که داشتن پشتیبان همیشه به شما کمک می‌کند به ‌ویژه حمایت یک متخصص با تجربه می‌تواند به شما کمک کند تا به‌جایی که می‌خواهید بدون اتلاف وقت و هزینه اضافی برسید. جا دارد این‌جا به این نکته بسیار مهم دقت تان را جلب کنم که وقتی صحبت از هزینه می‌شود منظور ما فقط پولی که خرج می‌کنیم نیست بیشترین چیزی که ما به‌عنوان هزینه پرداخت می‌کنیم و جبران‌ ناپذیر است وقت و زمان ما است یک کوچ حرفه‌ای کمک می‌کند با هزینه مالی و زمانی کمتر با بهره‌وری بیشتر به هدف خود برسید .

یازده نشانه که به شما می‌گوید نیاز به یک لایف کوچ دارید.

 1. آیا احساس سردرگمی می‌کنید؟

یکی از چیزهایی که لایف کوچ ها در آن عالی هستند این است که به شما کمک می‌کنند تا زمانی‌ که احساس سردرگمی می‌کنید راه خود را پیدا کنید. اگر به نقطه‌ای رسیده‌اید که نمی‌دانید که هستید یا چه می‌خواهید استفاده از لایف کوچینگ و قرار گرفتن در فرایند کوچینگ یک شروع عالی برای سفر جدید زندگی شما است .

۲. آیا دچار تردید و دودلی شده‌اید؟

اگر دچار تردید و دودلی شده‌اید یک لایف کوچ می‌تواند به شما کمک کند تا ذهنتان شفاف‌تر شود. در بسیاری از موارد ما می‌دانیم که در اعماق درونمان چه می‌خواهیم اما دنیای اطراف ما و بسیاری از بایدهایی که ممکن است روزانه وارد زندگی ما شوند ما را دچار شک و تردید می‌کند یک لایف کوچ می‌تواند به شما کمک کند تا رؤیاهایتان را به‌درستی درک کنید و همچنین بهترین راه‌ها برای رسیدن به آن‌ها را پیدا کنید.

۳. آیا شما چشم‌اندازی برای زندگی خود دارید اما برنامه روشنی برای رسیدن به آن ندارید؟

بسیاری از ایده‌های عالی به دلیل عدم سازماندهی و عدم شفافیت کافی محقق نمی‌شوند. مواقعی وجود دارد که ممکن است هدف یا چشم‌اندازی برای خود ترسیم کرده باشید اما هیچ سرنخ و نقطه شروعی برای این‌که چگونه حرکت کنید و به چشم انداز و اهداف خود برسید ندارید. اینجاست که یک لایف کوچ می تواند در فرایند کوچینگ با شما همراه شود تا برنامه‌ ای عملی که متناسب با شرایط و توانمندی های شماست طراحی کنید و بتوانید به‌جایی که می‌خواهید برسید .

۴. آیا می‌خواهید حرفه خود را تغییر دهید؟

اگر به‌دنبال این هستید که از کاری که در آن هستید خارج شوید و کسب‌ وکار خودتان را راه‌ اندازی کنید یا وارد یک حوزه جدید شوید همراهی یک کوچ زندگی حرفه‌ای می‌تواند به شما اعتماد به ‌نفس و اطمینان لازم برای انجام این تغییر را بدهد.

 1. آیا می‌خواهید به تناسب اندام برسید و سلامت خود را بهبود ببخشید؟

بسیاری از افرادی که در تلاش برای رسیدن به تناسب اندام هستند و می‌خواهند که سبک زندگی سالم را پیش بگیرند با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شوند و در بسیاری از موارد در این مسیر با شکست مواجه می‌ شوند. همراهی یک لایف کوچ با تخصص سلامت می‌تواند به شما کمک کند که اهداف مناسبی برای خود تعیین کنید و موانع را پیش‌بینی کنید و با گام‌های مستمر برای رسیدن به هدف خود اقدام کنید.

لایف کوچینگ

۶. آیا نسبت به اهدافی که برای خود تعیین می‌کنید متعهد هستید؟

شاید به کسی نیاز دارید که شما را پاسخ‌گو نگه دارد. یک کوچ زندگی بهترین کسی است که می‌تواند به شما کمک کند تا اهمیت تصمیمات و تعهداتی که نسبت‌ به خود دارید را پررنگ‌تر ببینید کمک تان می‌کند که انگیزه خود را حفظ کنید و نسبت‌ به خود مسئولیت‌پذیرتر باشید و کاری را که شروع کرده‌اید به پایان برسانید .

۷. آیا شما یک اهمال‌کار هستید؟

به تعویق انداختن کار هرگز شما را به‌ جایی که می‌خواهید نمی‌رساند رسیدن به اهدافتان مستلزم نظم و انضباط و اقدام است و نیاز به انجام به ‌موقع کارها و رعایت برنامه‌های خود دارد. یک لایف کوچ می‌تواند به شما کمک کند الگوهای رفتاری خود را تغییر دهید و عادت به تعویق انداختن و اهمال‌کاری را کنار بگذارید تا بتوانید به جلو پیش بروید و زندگی دلخواه خود را داشته باشید.

۸. آیا می‌خواهید مدیریت زمان بهتری داشته باشید؟

هیچ‌کس نمی‌خواهد که زمان ارزشمند خود را از دست دهد واقعیت این است در این همهمه و مشغله فراوان زندگی زمان قابل‌توجهی برای کارهای غیرضروری به هدر می‌رود و شما برای رسیدن به اهدافتان نیاز دارید بتوانید از زمان خود بهره بهتر و بیشتر ببرید. در فرایند لایف کوچینگ،کوچ زندگی به شما کمک می‌کند که بتوانید با برنامه‌ریزی درست و اولویت‌بندی در زمان صرفه‌جویی کنید و سریع‌تر و آسان تر به اهدافتان برسید.

۹. آیا نیاز به کسب درآمد بیشتر دارید؟

اگر نیاز به بهبود شرایط مالی خود دارید لایف کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند. یکی از معضلات رایجی که مردم با آن مواجه هستند نیاز به پول و درآمد بیشتر است، درحالی‌که به‌سختی درآمد کافی برای زندگی مطلوب خود دارند. لایف کوچ به شما کمک می کند تا بتوانید راهکارهای مناسب برای مدیریت مالی پیدا کنید. از طرفی زمانی‌که به درآمد ثابتی که از شغل فعلی تان دارید وابسته باشید رسیدن به شغل رؤیایی تان می‌تواند دشوار باشد با این‌حال یک کوچ زندگی می‌تواند به شما کمک کند تا کاری را انجام دهید که دوست دارید و پولی را که به‌دنبال آن هستید بدست آورید. آن‌ها می‌توانند شما را به سمت منابع هدایت کنند و بینشی را که برای رفتن به سمتی سودمند و سودآور نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند این یک وضعیت برد-برد است.

۱۰. آیا شما زود ناامید می‌شود و مستعد استرس هستید ؟

لایف کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند. اگر شما فردی هستید که به راحتی دچار استرس و ناامیدی می‌شوید تلاش برای انجام کارها به‌ تنهایی و بدون هیچ حمایتی تنها بر ناامیدی شما می‌افزاید. با استخدام یک مربی زندگی که پشتیبان شما در مسیر دستیابی به اهدافتان است از استرس و از بین بردن انرژی خود جلوگیری می‌کنید. یک مربی زندگی نه‌تنها مسیر شما را روشن می‌کند بلکه می‌تواند تکنیک‌ها و تمرینات آرامش‌بخشی را نیز به شما نشان دهد تا به شما در مقابله با استرس و ناامیدی کمک کند .

۱۱.کوچینگ زندگی می‌تواند اعتماد به ‌نفس شما را افزایش دهد.

یکی از مزایای استفاده از لایف کوچینگ این است که اعتماد به ‌نفس شما را افزایش می دهد.مربیان زندگی به شما کمک می‌کنند که به‌درستی ابراز وجود کنید و از شما حمایت می‌کنند تا ریسک‌پذیری بالاتری داشته باشید و زندگی بهتری را تجربه کنید و به تحقق رؤیاهایتان نزدیک‌تر شوید. آن‌ها به شما نشان می‌دهند که شما به‌ اندازه‌ی هر کس دیگری لایق و موفق هستید و در کنار شما می‌مانند تا تجربه‌ای را که به آن نیاز دارید تا به خودتان باور داشته باشید و اعتماد به‌نفس بیشتری کسب کنید را بدست آورید.اگر هر یک از موارد گفته‌شده را در خود مشاهده می‌کنید وقت آن رسیده‌ است که از خدمات یک لایف کوچ و فرایند لایف کوچینگ بهره‌مند شوید و به‌ این‌ترتیب سریع‌تر و راحت‌تر به خواسته خود دست پیدا کنید.

لایف کوچینگ

با اینکه لایف کوچینگ در زمینه های بسیاری می تواند برای افراد مفید باشد ولی برای همه کار نمی کند.

چه کسانی نباید جلسات لایف کوچینگ بگیرند؟

1. اگر می‌ خواهید که فرد دیگری مشکلات شما را در زندگی برطرف کند لایف کوچینگ نمی تواند به شما کمک کند. کوچ زندگی سوالاتی از شما می‌پرسد به‌دقت به شما گوش می‌دهد سپس آنچه را برداشت کرده‌ است به شما بازخورد می‌دهد آن‌ها شما را به چالش می‌کشند تا به روش‌های جدید و مبتکرانه تری فکر کنید و راه‌ حل‌های مناسبی برای مسائل خود پیدا کنید، اما یک لایف کوچ به شمار راه‌حل نمی‌دهد، این‌که شما در زندگی خود تعادل را حفظ کنید و به خواسته های خود برسید مسئولیت و تعهد شماست. لایف کوچ می‌تواند ابزارها و منابعی را که شما نیاز دارید به شما نشان دهد اگر آماده نیستید که خودتان مسئولیت انجام کارهای خودتان و تعهداتتان را به‌عهده بگیرید بهتر است که لایف کوچ نگیرید.

2. اگر با مسائل عمیق روانی دست به گریبان هستید لایف کوچینگ نمی‌تواند به شما کمک کند. معمولا لایف کوچ ها درمانگر نیستند، یک کوچ درجه یک، روی نگاه شما به آینده و یافتن راه‌حل‌ های جدید تمرکز می‌کند نه این‌که بیش‌ ازحد وارد گذشته‌ی شما شود و در آنجا کنکاش کند اگر با مسائلی مانند افسردگی اضطراب بیماری‌های روانی سروکار دارید به یک درمانگر آموزش‌دیده نیاز دارید نه کوچ زندگی.

3. اگر یک دوست مهربان می‌خواهید لایف کوچینگ به درد شما نمی‌خورد.خانواده و دوستان معمولاً نگاه مثبتی نسبت‌ به شما دارند اما بی‌طرف نیستند. نزدیک بودن بیش ‌ازحد اطرافیان به شما می‌تواند دید آن‌ها را برای دیدن ویژگی هایی که ممکن است نیاز به بهبود آن‌ها داشته باشید محدود کند. بنابراین یک مربی خوب، دوست شما نیست اگر فقط به‌دنبال دریافت تأیید گرفتن هستید ممکن است لایف کوچ برای شما مناسب نباشد

4. اگر می خواهید فرد دیگری را تغییر دهید. لایف کوچینگ برای شما مناسب نیست در کوچینگ شما می توانید بر روی توانندی های خود اهداف خود و چالش های خود کار کنید. حتی اگر چالش های شما در ارتباط با دیگران باشد شما فقط می توانید روی قسمت هایی که به شما مربوط است و شما مسئولش هستید کارکنید.

بهترین لایف کوچ کیست؟

برای شناخت بهترین لایف کوچ باید ویژگی های یک کوچ خوب را بدانیم. در ادامه به این ویژگی ها اشاره می کنیم.

ارتباط موثر

اولین ویژگی و یکی از عوامل مهم همکاری مراجع در جلسه کوچینگ برقراری ارتباط موثر بین کوچ و مراجع است که البته مهارت و تجربه کوچ نقش مهمی در این ارتباط موثر ایفا می کند.

گوش دادن عمیق

گوش دادن نه به معنی شنیدن صرفا سخن مراجع. شاید همان گوش دادن با گوش جان .

یعنی شنیدن کلام، احساس هیجان و به قول معروف شنیدن گفته ها و ناگفته هاست و این شنیدن است که قفل دهان مراجع را باز می کند و مراجع آنچه در درون خود دارد نمایان کرده و می بیند.

تعیین و ارزیابی هدف

بهترین راه برای اینکه ببینیم جلسات لایف کوچینگ موثر بوده است و مراجع پیشرفت کرده است تعیین و ارزیابی مرحله به مرحله ی هدف است کوچ باید بتواند با سوالات مناسب خواسته واقعی مراجع را برای او شفاف کند و اهداف باید به صورت کمی و کیفی قابل اندازه گیری باشند. یعنی مراجع بداند چه می خواهد چرا می خواهد و در رابطه با خواسته خود الان کجاست و به کجا می خواهد برسد.

 مثبت اندیشی

مثبت اندیش بودن، یکی از ویژگی های مهم یک لایف کوچ حرفه‌ای و قابل‌ اتکاست. او باید منبع انرژی مثبت باشد و ضمن داشتن نگاهی واقع بینانه و منطقیِ نسبت به مراجعه ‌کننده با دیدی مثبت، به وی کمک کند تا مراجع هم بتواند نقاط قوت و توانمندی های خود را ببیند. این مورد به ویژه در تعامل با افرادی که نگرانی‌ها و دغدغه‌های زیادی دارند، اهمیت دو چندان پیدا می‌کند. مثبت اندیشی یا تفکر مثبت، این امکان را ایجاد می کند که توجه از مسئله برداشته شده و بر روی پیدا کردن راهکار متمرکز شود. توجه و تمرکز بر نقاط قوت و پیدا کردن نقشه راه را برای تفکر سازنده هموار می‌کند.

صداقت، صراحت و صلابت

این سه فاکتور باید در کلام و ذهن کوچ وجود داشته باشد. یعنی کوچ هر آنچه می شنود و دریافت می کند همانطور که دریافت کرده و شفاف و واضح بدون تردید و مصلحت اندیشی و البته با کلامی دوستانه بیان کند و این نقطه جایست که ممکن است مراجع آن چیزی که تا کنون از دیدنش امتناع مي کرده ببیند.

لایف کوچینگ

به رشد فردی و حرفه ای خود متعهد باشد

یک کوچ حرفه ای به رشد فردی و حرفه ای خود متعهد است و به عنوان یک فرد برای رشد خود در جنبه های مختلف زندگی تلاش می کند. یک لایف کوچ در بسیاری موارد مانند یک الگو از نگاه مراجع است. اینکه می گویند از چه کسی یاد می گیری اینجا معنی پیدا می کند.

سبک و روشی که کوچ در لایف کوچینگ استفاده می کند

هر فردی وِیژگی های فردی و شخصیتی خاص خود را دارد. فردی که لایف کوچ است هم دارای ویژگی های شخصیتی خود است که سبب می شود سبک خاصی را در جلسات لایف کوچینگ خود پیش بگیرد. مسلما به عنوان یک مراجع مهم است ببینیم سبک کوچینگ کوچ برای ما مناسب است یا نه؟که این هم جزو وظایف کوچ است که در جلسه صفر باید توضیح داده شود.

5 نکته که برای پیدا کردن یک بهترین لایف کوچ برای شما

1.یک لایف کوچ را پیدا کنید که در حوزه مورد نیاز شما متخصص باشد .

اکثر افراد زمانی‌که چیزی در زندگی‌شان خوب پیش نمی‌رود و دچار چالشی در زندگی می‌شوند یک لایف کوچ می‌گیرند ممکن است که در مسیر شغلی خود دچار چالش شده باشید یا نیاز به مدیریت زمان بهتری داشته باشید بهتر است لایف کوچی را استخدام کنید که در حوزه کسب‌وکار متخصص است یا در زمینه مدیریت زمان خبره است.

۲. کوچ زندگی را انتخاب کنید که آموزش‌های مناسب را دیده باشد.

بر خلاف اکثر مشاغلی که در جامعه وجود دارند مانند حقوق، معماری، پزشکی یا بسیاری از حرفه‌های صنعتی، کوچینگ زندگی یا لایف کوچینگ بسیار تازه است و متأسفانه هر کسی می‌تواند خود را یک کوچ زندگی بنامد حتی اگر آموزش ندیده باشد بنابراین باید به‌دنبال یک لایف کوچ آموزش‌دیده بگردید تعداد زیادی از مؤسسات آموزش کوچینگ وجود دارند که گواهینامه‌هایی را در سطوح مختلف کوچینگ ارائه می‌دهند بیشتر سازمان‌های آموزش کوچینگ در خارج از کشور و در دو سطح خدمات ارائه می‌دهند دور مقدماتی و دوره پیشرفته .

۳. یک کوچ زندگی انتخاب کنید که شما را درک کند و بتوانید با او ارتباط خوبی برقرار کنید.

در یک جلسه لایف کوچینگ ممکن است پیرامون مسائل بسیاری صحبت کنید برای این‌که بتوانید مسائل خود را به‌راحتی در میان بگذارید لازم است که بتوانید به لایف کوچ خود اعتماد کنید و ارتباط مؤثر و خوبی با هم برقرار کرده باشید و این یکی از توانمندی‌های مهم لایف کوچ است که اعتماد شما را جلب کند و محیطی امن برای شما فراهم کند.او باید بتواند اهداف شما را درک کند ارزش‌های نزدیک به ارزش‌های شما داشته باشد و به شما این اطمینان را بدهد که در مسیر پیشرفت تان همراهتان باشد.

۴. مشخص کردن حضوری یا آنلاین بودن جلسات

مشخص کنید که می‌خواهید جلسات لایف کوچینگ شما جلسات حضوری باشد با لایف کوچی در منطقه ای نزدیک به شما. یا اینکه ترجیح می دهید از خدمات آنلاین و غیر حضوری استفاده کنید .در حال حاضر شما می توانید از خدمات کوچ های حرفه ای در سراسر ایران و دنیا (اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید) برخوردار شوید.

۵. از لایف کوچینگ استفاده کنید که هزینه‌هایش برای شما مناسب باشد.

استخدام یک لایف کوچ، سرمایه‌گذاری برای موفقیت آینده شماست. از خدمات لایف کوچینگی استفاده کنید که هزینه‌هایش با بودجه شما متناسب باشد مطمئن شوید که حتما در رابطه با مبلغ خدماتی که دریافت خواهید کرد توافق کنید.

چگونه یک لایف کوچ شویم؟

در ایران تا چند سال پیش کمتر کسی در رابطه با کوچینگ اطلاع داشت ولی اکنون با یک جستجوی ساده در اینترنت مطالب بسیاری در مورد کوچینگ، دوره لایف کوچینگ و بیزینس کوچینگ،کلاسهای لایف کوچینگ پیدا خواهید کرد و همچنین افراد و مؤسسات بسیاری که آموزش کوچینگ، لایف کوچینگ و بیزینس کوچینگ می دهند.

حال با این همه موسسه و استاد چگونه لایف کوچ شویم؟ بهترین گزینه ها برای شروع این مسیر موسسات مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ آی سی اف یا مدارک مورد تایید سازمان های داخلی می باشند. مهارت های پایه ای که در دوره لایف کوچینگ و بیزینس کوچینگ آموزش می دهند یکسان می باشد. فردی که دوره کوچینگ را می گذراند باید از آموزن صلاحیت های ای سی اف بگذرد تا بتواند مدرک مورد تایید بین المللی را دریافت کند و سپس می تواند در حوزه مورد علاقه خود برای مثال لایف کوچینگ یا بیزینس کوچینگ فعالیت کنید.

لایف کوچینگ

در این جا به معرفی چند آکادمی معتبر کوچینگ در ایران می پردازیم.

آکادمی اف سی ای 

اف سی ای اولین مدرسه کوچینگ بین المللی فارسی زبانان با تاییدیه فدراسیون بین المللی کوچینگ آی سی اف است. آکادمی کوچینگ اف‌سی ای انگلستان در 2 تیر 1392 توسط جناب آقای مهندس تیمور میری و سرکار خانم دکتر مریم معتمد در کشور انگلستان تاسیس شد و شروع به آموزش مهارت های اصیل کوچینگ به زبان فارسی نموده و امروز با تجربه بسیار در آموزش آنلاین و حضوری پذیرای علاقه مندان به کوچینگ در سطوح مختلف با ارائه مدرک بین المللی می باشد.

آکادمی کوچینگ بین المللی ایمپکت 

آکادمی کوچینگ ایمپکت آمریکا یکی از معتبرترین مؤسسات مورد تأیید فدراسیون بین‌المللی کوچینگ آی سی اف است که در بیش‌ از پنجاه کشور و چهار قاره فعالیت می‌کند ایمپکت مزیت رقابتی خود را بر کیفیت محتوای آموزشی و هیات علمی خود متمرکز نموده‌ است.

مدرسه کوچینگ ویز ایران

مدرسه کوچینگ ویز در سال ۱۹۸۴ توسط مکس مولمانس در بلژیک تاسیس شد کوچینگ ویز در ایران در سال ۱۳۹۸توسط خانم بهاره گوهرین به ‌عنوان مدرسه کوچینگ حضوری با ارائه برنامه معتبر مورد تایید آی سی اف تاسیس شد. و تاکنون افتخار همراهی جمع کثیری از فراگیران در دوره‌های آموزشی کوچ حرفه‌ای به‌صورت حضوری و آنلاین داشته‌است.

آکادمی فرا کوچ

درحال حاضر فراکوچ اولین مؤسسه‌ی آموزش کوچینگ و تدوین کننده استانداردهای ملی کوچینگ در ایران می‌باشد آکادمی فراکوچ درسال ۱۳۹۸با همکاری مؤسسه آموزش عالی آرمان موفق به ثبت دوره‌های آموزش کوچینگ در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری گردید. همچنین موسسه فراکوچ امکان دریافت مدرک کوچینگ از فنی حرفه ای را برای دانشپذیران فراهم کرده است.

آکادمی کوچینگ رای مانا

“رای‌مانا”، نتیجه بیش از دو دهه تجربه در زمینه طراحی، محلی کردن و اجرای دوره‌های شایستگی­‌مدار در حوزه راهبری و اجرای برنامه‌های کوچینگ است.موسسین آکادمی رای مانا دکتر علی صاحبی مربی ارشد موسسه بین المللی ویلیام گلسر (موسسه آموزش تئوری انتخاب ، واقعیت درمانی و مدیریت راهبرانه) و بنیانگذار شعبه موسسه ویلیام گلسر در ایران و دکتر امیر محمد پهلونژاد مربی و عضو هیئت علمی موسسه بین المللی ویلیام گلسر است.

“رای‌مانا” در یک همکاری بین­‌المللی با موسسه Academy of Choice آمریکا برای اولین بار در ایران اقدام به راه‌­اندازی برنامه‌های “گواهینامه کوچینگ” برپایه تئوری انتخاب (گواهینامه پایه کوچینگ، گواهینامه کوچینگ سازمانی و گواهینامه حرفه­‌ای کوچینگ) کرده است که به طور کامل به زبان فارسی اجرا می­‌شوند.مدرک ارائه شده از این آکادمی BCC می باشد.به تازگی دوره کوچینگ مثبت نیز در این آکادمی ارائه می شود.

ازآنجا که لایف کوچینگ در رابطه با انسان است و برپایه روانشناسی مثبت نهاده شده است . آشنایی با دانش روانشناسی کمک شایانی به فرایند کوچینگ می کند. یکی از روانشناسان سر شناس ایران که فعالانه در حوزه کوچینگ هم حضور دارند و کتاب های بسیاری نیز در حوزه کوچینگ و واقعیت درمانی دارند دکتر علی صاحبی می باشند .

دکتر علی صاحبی

علی صاحبی دکتری روانشناسی بالینی، فوق تخصص اختلالات وسواس، مربی ارشد و عضو هیات علمی موسسه بین المللی ویلیام گلسر می باشند و در حوزه اختلالات اضطرابی، وسواس، درمان رابطه‌ها (خانواده، مدرسه، سازمان) / توسعه سرمایه انسانی در سازمان / کوچینگ فردی و سازمانی فعالیت دارند.

برخی کتاب های منتشر شده که دکتر علی صاحبی نویسنده یا مترجم آن می باشند.

دعوت به مسئولیت پذیری

تئوری انتخاب در مدرسه

اراده به خردورزی

تمثیل درمانی,کاربرد تمثیل در بازسازی شناختی

زندگی سراسر قصه گویی

مائیم که اصل شادی و کان غمیم

زندگی در صدف خویش گهر ساختن است

پدر, مادر کمی هم به من گوش کنید

روش ها و فنون مطالعه موثر

همه جاده ها از ما شروع می شوند

احساس ارزشمندی و راه های تقویت آن

دیدن دگر آموز شنیدن دگر آموز

تئوری انتخاب و مدیریت زندگی

زیستن با ریتم زندگی و نه با آهنگ خشم

انسان و انتخاب دشوار

از ذهنت بیرون بیا و زندگی کن

دراینجا به معرفی کتاب کوچینگ زندگی نوشته دکتر صاحبی و امیر محمد پهلونژاد می پردازیم.

همان طور که گفته شد از چالش های عمده ای که عموم افراد جامعه با آن روبرو هستند چالش شناخت توانایی های ذاتی و علاقه مندی فردی، تعیین هدف و برنامه ریزی به نحوی درست است. کتاب «کوچینگ زندگی» روی همین موضوع یعنی توسعه شخصی تمرکز کرده است. علی صاحبی و امیر محمد پهلو نژاد در این کتاب تلاش کرده اند با اتخاذ رویکردی علمی و منسجم به این موضوع بپردازند به باور این دو «کشف خود»، «هدف گذاری و برنامه ریزی هوشمند» و « در حرکت ماندن به سمت موفقیت»، سه عامل اصلی و موثر در مسیر توسعه ی شخصی است.

لایف کوچینگ

در این کتاب سعی شده که خواننده کتاب با کمک ابزارهایی مرتبط با خوداندیشی از جمله کشف و شناخت ارزش ها، توانمندی ها، طراحی چشم اندازها و رسم دورنمای مثبت از آینده و در نهایت پیدا کردن رسالت ماموریت خود را در زندگی به انجام برساند و با ارائه تمرین هایی ویژه و گام به گام خواننده را به سوی مقصد خود هدایت کند. از جمله ابزارهای معرفی شده در این کتاب می توان به تست شخصیت شناسی نئو و تست 240 عاملی تشخیص توانمندی ها ذاتی و معرفی چرخ زندگی و موارد دیگری اشاره کرد. قابل ذکر است که این ابزار از ابزار مورد استفاده برای لایف کوچینگ است .

5 کتاب لایف کوچینگ که باید بخوانید

1.کتاب موهبت کامل نبودن: رها کردن خود آرمانی و پذیرش خود واقعینتیجه‌ی سال‌ها تحقیق و آموزش برنی براون در آگوست 2010 به چاپ رسید. این کتاب یکی از پرفروش‌‌ترین کتاب‌‌های نیویورک تایمز شد و حدود دو میلیون نسخه از آن فروخته شد. محتوای اصلی کتاب درباره‌ی پذیرش خود واقعی‌مان هست و در طی ده راهکار توصیه می‌کند که بهتر است همان‌طور که هستیم خودمان را دوست بداریم.

2.کتاب تفکر سریع و آهسته نوشته ی دانیل کانمن، محقق ارشد دانشگاه پرینستون و استاد بازنشسته روابط عمومی در دانشکده روابط عمومی و بین‌الملل وودرو ویلسون است.کتاب فکر کردن سریع و آهسته ی او برای اولین بار در سال 2012 منتشر شد با توضیح پیشگامانه ای در باره دو سیستم مغز و تاثیر آنها بر زندگی بشر.

3.طرز فکر، روانشناسی نوین موفقیت

کتاب طرز فکر: روانشناسی نوین موفقیت، دکتر کارول دوک در این کتاب، با معرفی مفهوم «طرز فکر» مبحثی نوین و ساده ولی به شدت تاثیرگذار را مطرح می‌کند. نویسنده سعی دارد نشان دهد تفاوت رفتاری و عملکردی افراد مختلف در دو گروه مورد بحث در کتاب به چه صورت است.برای این منظور او با عناوین «ورزش؛ طرز فکر یک قهرمان»، «کسب‌وکار؛ طرز فکر و رهبری»، «طرز فکر در روابط عاشقانه» و «معلمان، مربیان و والدین؛ طرز فکر برای تربیت» بحث را ادامه می‌دهد و بصورت کاربردی و تخصصی در هر زمینه بحث می‌کند.در انتهای کتاب، «تغییر طرز فکرها» مطرح و راهکارهای عملی زیادی پیشنهاد شده است.

 4. کتاب هفت عادت مردمان موثر

کتاب هفت عادت مردمان موثر با مقدمه‌ی مفصل استفان کاوی آغاز شده است. او در این مقدمه تلاش کرده است ذهن مخاطب را برای مطالب    کتابش آماده کند و با بیان و بررسی چالش‌ها و نیازهای بشر سعی کرده است هدفش از نگارش این کتاب را با خواننده در میان بگذارد.استفان كاوي در این کتاب 7 عادتی که باور دارد افراد را به افراد برتر نسبت به دیگران تبدیل می‌کند را معرفی می‌کند و به آموزش آنها می پردازد.کتاب هفت عادت مردمان موثر تا کنون به 38 زبان مختلف برگردانده شده و بیش از پانزده میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسیده است.

5. نمی‌توانی به من آسیب بزنی: بر ذهنت چیره شو و ناممکن را ممکن کن، که از عناوین پرفروش نیویورک تایمز و آمازون محسوب می‌شود، زندگینامه سرسخت‌ترین مرد جهان،دیوید گاگینز را به تصویر می‌کشد. مردی که با وجود گذشته‌ای سخت، از طریق سخت‌کوشی خود را به به یک ورزشکار استقامتی ممتاز جهان و چهره نیروی مسلح آمریکا تبدیل کرد. او به کمک این کتاب در تلاش است تا شما را متقاعد سازد که از ظرفیت ذهن و جسم خود، بیشترین بهره را ببرید. به عبارت دیگر با گام‌هایی که در آن مطرح نموده می‌توانید به استقبال موفقیت، افتخار و آرامش بشتابید.

این کتاب برای تمام کسانی که از توانایی و استعداد خود بی‌خبرند و همچنین خود را قربانی شرایط اطرافشان می‌دانند بسیار مفید و موثر خواهد بود.علاقه مندان به مطالعه بیشتر در حوزه کوچینگ زندگی می توانند علاوه بر تهیه کتاب معرفی شده در بالا با جستجوی دانلود رایگان کتاب کوچینگ زندگی به مطالب مفیدی در این مورد دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید