کوچینگ سازمانی چیست و چگونه به سازمان ها کمک می کند؟

کوچینگ سازمانی

کوچینگ سازمانی چیست و چگونه به سازمان ها کمک می کند؟

اگر بخواهیم تعریفی از کوچینگ سازمانی داشته باشیم باید تعریف مشخصی از سازمان داشته باشیم. هرجا که کلمه سازمان یا ارگان به گوشمان می رسد سازمانهای دولتی و بین المللی به ذهنمان خطور می کند سازمان سنجش، سازمان آموزش عالی، سازمان تامین اجتماعی، سازمان ملل و …کوچینگ در سازمانها با این گستردگی چگونه کار می کند؟

حال ببینیم تعریف سازمان چیست تا بهتر بتوانیم درکی از کوچینگ سازمانی داشته باشیم و بدانیم فرایند کوچینگ در سازمانها چگونه کار می کند و چه کسانی می توانند از کوچینگ سازمانی استفاده کنند. همچنین ببینیم فرایند کوچینگ که به نظر فردی است چگونه در رشد و شکوفایی سازمان ها کمک می کند.

کوچینگ سازمانی

سازمان یک واحد اجتماعی است متشکل 2 یا چندین نفر که برای دست یابی به اهداف مشترک با هم فعالیت می کنند.  همچنین یک سازمان از افراد مختلف در نقش های مختلف تشکیل شده است. یک سازمان معمولا از سطوح مختلفی تشکیل شده است که افراد در این سطوح نقش های حرفه ای خود را ایفا می کنند.

کوچینگ سازمانی چیست؟

تعریف کوچینگ سازمانی را اینگونه می توان ارائه داد: فرایندی است که در آن کوچ یا تیمی از کوچ ها با یک یا چند نفر یا همه افراد سازمان در فرایند کوچینگ برای رشد و ارتقائ سازمان و دستیابی به اهداف آن مجموعه مشارکت می کنند.

در مطالب بالا اشاره کردیم که سازمان دارای سطوح مختلفی است و افراد نقش های مختلفی در سازمان دارند. به همین دلیل کوچینگ سازمانی هم در سطوح مختلفی انجام می شود و می تواند انواع مختلفی داشته باشد و بر حسب نیاز مشتری سازمانی اصلاح شود. در فرایند کوچینگ سازمانی گاهی اوقات یک تعامل یک به یک به مدیر اجرایی کمک می کند نقاط کور را شناسایی کند و بتواند عملکرد بهتری داشته باشد و از سوی دیگر تمرکز کوچ بر تیم کارکنان می تواند فرایند ها را بهبود بخشیده و بهره وری سازمان را افزایش دهد.

انواع کوچینگ سازمانها

*کوچینگ رهبران یا کوچینگ مدیران

*کوچینگ کارمندان

*کوچینگ تیمی

کوچینگ رهبری یا کوچینگ مدیران در نقش رهبر سازمان

کوچینگ برای مدیران بسته به گستردگی و نوع سازمان انواع مختلفی داشته باشد.

هدف کوچینگ سازمانی برای مدیران در نقش رهبر، بهبود , تاثیر و اثر بخشي فرد در موقعیت مدیریت و به عنوان رهبر است. کوچینگ رهبری در طول سه دهه گذشته به طور فزاینده ای محبوب شده است. عمدتا به این دلیل که موثرترین شکل توسعه حرفه ای برای افراد در موقعیت رهبری است.

کوچینگ سازمانی در سطح مدیران با بررسی همه جانبه یا 360 درجه مبنایی برای تعیین هدف در فرایند کوچینگ رهبری است. به طور معمول این فرایند هم عملکرد و مشارکت مثبت یک رهبر را تایید می کند و هم اطلاعات صریح و آشکاری را در مورد چگونگی ارتقا و بهبود فرد به عنوان رهبر در موقعیت های مختلف به ویژه در فرصت ها یا شرایط اضطراری فراهم می کند.

کوچینگ به مدیران کمک می کند خود را ارزیابی کنند و می تواند راهی موثر و سریع برای تطبیق با شرایط و یادگیری برای مدیران باشد. کوچ به یک مدیر کمک می کند عملکرد خود را به سطحی برساند که به تنهایی دیر تر به آن سطح می رسید و شاید اصلا نمی رسید.

کوچینگ به مدیران کمک می کند اهداف سازمانی خود را شفاف کنند و توانایی خود را برای تصمیم گیری استراتژیک و متقاعد سازی افزایش دهند. هرچه رهبران در حرفه خود پیشرفت بیشتری داشته باشند، گزینه های آموزشی برای رهبری و توسعه حرفه ای محدودتر می شود. داشتن یک کوچ حرفه ای به عنوان همراه و شریک فکری که سؤالات مهم را می پرسد می تواند بسیار کمک کننده باشد. همانطور که یکی از معاونان ارشد یک شرکت مهندسی شیمی گفت: “همه ما می خواهیم در نقش های خود جلوتر از منحنی باشیم، اما اطلاعات در مورد عملکرد و راه های رشد در سطح ما بسیار نادر است.” اینجاست که یک کوچ حرفه ای به عنوان یک مشاور قابل اعتماد عمل می کند.

کوچینگ سازمانی

در کوچینگ رهبری جلسات در بازه زمانی توافق شده و تا زمانی که اهداف خاص مشتری محقق شوند ادامه دارد این رویکرد به مدیر و رهبر سازمان کمک می کند رفتار , دیدگاه و بینش جدیدی را در کوچینگ درک کند و اهدافش را در فرایند کوچینگ با تکامل فردی و تغییر نیاز هایش در جایگاه رهبری سازمان تنظیم کند.

شرکت مدیران در برنامه و فرایند کوچینگ به بهبود روابط بین کارکنان و مدیران کمک می کند و باعث حفظ کارکنان می شود. در موارد بسیاری ممکن است روابط بین مدیران و کارکنان دچار چالش شود. در واقع روابط بد بین کارکنان و مدیران باعث ترک سازمان از سوی کارکنان می شود. از آنجایی که بخشی از فرایند کوچینگ سازمانی بر مهارت های فردی متمرکز است مدیران می توانند مهارت های مورد نیاز برای مدیریت موثر تیم خود را توسعه دهند.

کوچینگ کارمندان

در دنیای تجارت کوچینگ سازمانی در سطح کارمندان یکی از اولین گام ها برای بهبود عملکرد در یک سازمان در نظر گرفته می شود. برنامه هایی با هدف ایجاد فرصت هایی برای کارمندان تا بتوانند مهارت های تخصصی خود را در انجام وظایف مورد نظر ارتقا دهند. در فرایند کوچینگ به کارمندان این فرصت داده می شود مهارت های مورد نیاز برای رشد در سازمان خود را شناسایی کرده و آنها را ارتقا دهند.

برنامه های کوچینگ کارمندان به قدری موثر هستند که بسیاری از شرکت های بزرگ از آن استفاده می کنند. از جمله شرکت IBM که از کوچینگ سازمانی در ارتقا کارمندان خود استفاده کرد و بازدهی آن به قدری خوب بود که شرکت های دیگری هم تصمیم به استفاده از کوچینگ کارمندان در سازمان های خود گرفتند.

سازمانهای دیگری که از کوچینگ استفاده کردند می توان به گوگل و فیات اشاره کرد .

مزایای کوچینگ کارمندان

توسعه کارمندان با پتانسیل بالای اجرایی: این به رهبران و مدیران سازمان کمک می کند تا افرادی که توانمندی مدیریت دارند را شناسایی کرده و مشخص کنند چه مهارت هایی را باید برای بهره وری بیشتر آنها توسعه دهند.

شناسایی کارمندان با توانایی مدیریت بالقوه کمک می کند افراد با توانایی مدیریت شناسایی شده و روی مهارتهای لازم به عنوان مدیر کار شود تا با گسترش و تغییرات سازمان همیشه نیروهای توانمند برای مدیریت در بخش و سطوح مختلف سازمان وجود داشته باشد.

توسعه مهارت های ارتباطی :مهارتهای ارتباطی برای بهره وری و سودآوری سازمان حیاتی است. شرکت های بزرگ سالانه سود بسیار زیادی را به خاطر مهارت ارتباطی ضعیف کارکنان از دست می دهند. کوچینگ سازمانی در سطح کارکنان یک راه عالی برای توسعه مهارت های ارتباطی کارمندان در سازمان است. مهارت هایی مانند برقراری ارتباط موثر ,گوش دادن فعال و بیان شفاف و صریح نظرات و البته داشتن این مهارت ها باعث افزایش اعتماد به نفس کارمندان و عملکرد بهتر آنها می شود.

کوچینگ سازمانی

کوچینگ تیمی یا گروهی

کوچینگ سازمانی در سطح تیم یک استراتژی است که هدف آن افزایش اثربخشی و انسجام تیم ها در سازمان است. کوچینگ تیمی به گروهی از نیروهای کار متخص ارائه می شود که با هم روی پروژه هایی کار می کنند. این ممکن است شامل شرکت اعضای تیم در یک رشته از جلسات کوچینگ گروهی و فردی باشد. کوچینگ تیمی به طور موثر ثبات، روحیه و بهره وری گروه را به نفع سازمان افزایش می دهد.

چرا سازمان ها به کوچینگ تیمی نیاز دارند؟

کوچینگ تیمی اثربخشی تیم ها را بهبود می بخشد. تفاوت بسیاری بین کاری که افراد می توانند انجام دهند و آنچه واقعاً انجام می شود وجود دارد. این ممکن است ناشی از مشکلات رفتاری، کمبود دانش یا تفاوت ها و ویژگی های فردی باشد. مهارت های ایجاد روابط بهتر، رهبری، کار خوب با دیگران، توسعه راه حل های نوآورانه و حتی ایجاد احساسات مثبت را می توان با کوچینگ فردی توسعه داد.

همچنین وقتی نیروهای کار به توانایی های خود آگاهی نداشته باشند، ممکن است عملکرد ضعیفی نشان دهند .این ممکن است در نهایت بر اثربخشی کل تیم و سازمان تأثیر بگذارد و عاملی باشد که تیم‌ها در سازمان‌ها ضعیف عمل کنند، و به پتانسیل واقعی خود دست نیابند.

کوچینگ سازمانی در سطح تیم می تواند روابط اعضای تیم را بهبود ببخشد و فرصتی ایجاد می کند که افراد گروه بتوانند نظرات و ایده هایی خود را به اشتراک بگذارند. کوچینگ گروهی توانایی شناسایی و حل مسائل به صورت گروهی را فراهم می کند.
افزایش بهره وری مالی، عملکرد بهتر و احساس رضایت مندی در کارمندان، از اهداف اولیه هر تیم با عملکرد بالا است. کلید ایجاد یک تیم عالی، تمرکز بر روی یک چشم انداز مشترک و تلاش برای رسیدن به آن است. وقتی تیم با یک هدف مشترک کاری در ذهن همه اعضای تیم کار می کند، همه برنده می شوند.

افراد بسیاری مایل به فعالیت در زمینه کوچینگ سازمانی هستند و برای کسب مهارت های لازم در جستجوی منابع مناسب در این زمینه می باشند. شاید اولین منابع کتاب های چاپ شده در این حوزه باشند .

معرفی چند کتاب کوچینگ سازمانی

رهبری قدرتمند از طرق کوچینگ نوشته مایکل ک سیمپسون ; این کتاب، اصول , تمرینات و ابزار هایی برای تمامی سطوح مدیریت و رهبری ارائه می دهد. کوچ تریلیون دلاری: اثر اریک اشمیت ، جاناتان روزنبرگ ، آلن ایگل; در این کتاب با راه و روش کوچینگی بیل کمپل آشنا می شوید و می بینیم که چگونه با ایجاد روابطی بر مبنای اعتماد، توسعه سازمان و فرد را رقم زد.

مدیر در نقش کوچ نوشته جنی راجرز; این کتاب کمک می کند کوچینگ را در مدیریت سازمان خود استفاده کنید و از بند روش های سنتی مدیریت رها شده و روش نوینی از مدیریت را تجربه کنید و بازخورد و نتیجه آن را بر کسب و کارتان ببینید.

کوچینگ کارکنان بیدار سازی و هدایت انگیزه کارکنان ; نوشته رابرت وبلدینگ

کوچینگ سازمانی

دوره کوچینگ سازمانی

برای کسانی که مایلند به طور تخصصی در زمینه کوچینگ سازمانی فعالیت کنند گذراندن دوره کوچینگ در یکی از موسسات معتبر داخلی می تواند راهکار مناسبی باشد .بسته به اینکه در یک سازمان کار کنید یا وابسته به سازمان یا شرکت خاصی نباشید گزینه های متفاوتی وجود دارد.

در حال حاضر موسسات متعددی آموزش های کوتاه مدت حضوری یا آنلاین و حتی آفلاین کوچینگ ویژه مدیران ارائه می دهند که می تواند به مدیران و افرادی که در یک سازمان کار می کند برای ارتقای عملکرد شان کمک کند یا افراد شاغل در سازمان می توانند با گذراندن دوره کوچینگ حرفه ای مهارت های کوچینگ را بیاموزند و به عنوان کوچ درون سازمانی مشغول به فعالیت شوند.

افرادی هم که خارج از سازمان هستند می توانند با گذراندن دوره حرفه ای کوچینگ معتبر که خود در سه سطح تعریف شده است مهارت های لازم کوچینگ را کسب کرده و بعد گرایش خود را در حوزه کوچینگ سازمانی انتخاب کنند و به عنوان کوچ سازمانی فعالیت خود را آغاز کنند. مسلما داشتن تجربه و آشنایی با سیستم و فرهنگ سازمانی کمک شایانی در عملکرد یک کوچ برون سازمانی خواهد داشت.

کوچینگ درون سازمانی و برون سازمانی

در بالا اشاره شد که در فرایند کوچینگ سازمانی از دو نوع کوچینگ درون سازمانی و برون سازمانی می توان برخوردار شد هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خود را دارد.

از مزایایی کوچ درون سازمانی می توان به هزینه کمتر اشاره کرد و اینکه کوچی که از نیروهای خود سازمان باشد با فرهنگ آن سازمان آشنا است از طرفی چون به طور مداوم در سازمان حضور دارد زمانی که برای کوچ کردن افراد صرف می شود کمتر است.

با این وجود از معایب کوچ درون سازمانی به داشتن پیش زمینه فکری و شناختی در مورد سیستم و کارکنان سازمان می توان اشاره کرد این خود می تواند مانعی در عملکرد کوچ باشد. مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد عدم مهارت حرفه ای کوچینگ است.

از مزایای کوچ برون سازمانی این است که بدون هیچ ایده و پیش زمینه ای از سیستم و با ذهنی باز عمل می کند و از آنجا که کوچینگ حرفه ی اصلی اوست تمرکزش بر فرایند کوچینگ خواهد بود و این یعنی کیفیت بهتر فرایند کوچینگ. از طرفی کوچ برون سازمانی چون با مدیران و سازمان های مختلفی کار کرده است تجارب ارزشمند و متفاوتی دارد.

شاید بزرگترین ایراد کوچ برون سازمانی هزینه بالا باشد  از طرفی چون زمان محدودی در سازمان حضور دارد نمی تواند رفتار مشتری خود را به طور کامل بررسی کند.

در پایان باسرعت گرفتن تغییرات و گسترش فعالیت سازمان های دولتی و خصوصی و وجود رقابت بسیار برای رشد در تجارت و از طرفی نتایج خوب کوچینگ سازمانی در سطوح مختلف نیاز روز افزون به کوچ های حرفه ای در این حوزه بیشتر احساس می شود.

دیدگاهتان را بنویسید