تمرین مهارت نه گفتن با کوچینگ

مهارت نه گفتن

تمرین مهارت نه گفتن با کوچینگ

چرا تمرین مهارت نه گفتن یکی از مهم ترین کارهایی است که در زندگی باید انجام دهیم؟

به طور غریزی اولین واکنش ما به خواسته های دیگران از ما بله است! این مسئله برای ما هم در زندگی خصوصی و شخصی و هم در موقعیت های دوستانه و شغلی صادق است.

و جالب این است که ما تجربه های تلخی از گفتن این بله در زندگی خود داشته ایم. وقتی بعداً این تجربه های تلخ را بررسی می کنیم به این نتیجه می رسیم که اگر در مقابل درخواست های دیگران نه محکم می گفتیم و مهارت نه گفتن و جرات ورزی داشتیم هیچ وقت آن تجربه های تلخ برای ما پیش نمی آمد.

مهارت نه گفتن

اگر ما همیشه در حال بله گفتن هستیم افسار قدرت و اختیار زندگیمان را از خودمان گرفته و به دیگران داده ایم.افراد زیادی هستند که نمی توانند در برابر خواسته های دیگران نه بگویند. درست است که نه یک کلمه ساده است اما در بیشتر مواقع بر زبان آوردن بسیار سخت است.

برای مقابله با این شرایط و بالاتر بردن کیفیت تجربیات زندگی خود باید مهارت نه گفتن را یاد بگیریم. زمان هایی در زندگی وجود دارد که برای داشتن احساس خوب و رسیدن به اهداف خود باید محکم و با قاطعیت نه بگوییم. مهارت نه گفتن قدرتمند ترین مهارت ارتباطی است. لذا تمرین مهارت نه گفتن یکی از مهم ترین کارهایی است که در زندگی باید انجام دهیم.

طبق برخی آمارها گرفتار شدن افراد در دام اعتیاد و وقوع کارهای خلاف در نوجوانان اکثراً به خاطر عدم داشتن فرد در مهارت نه گفتن و نداشتن تمرین مهارت نه گفتن در سبک زندگی این افراد و تربیت آن ها بوده است.

در دورانی که وسایل ارتباطی رونق زیادی نداشت میزان درخواست های انجام شده از افراد به مراتب کمتر از الآن بود. در حال حاضر یک فرد می تواند به فرستادن یک پیام در یک پیام رسانی در کسری از ثانیه از فرد مقابل درخواستی داشته باشد و منتظر پاسخگویی از سمت او باشد. لذا با گسترش ارتباطات امروزه نیاز زیادی به تمرین مهارت نه گفتن در افراد احساس می شود. حتی نوع درخواست های افراد نیز متفاوت شده است. اغلب ممکن است با درخواست هایی در فضای مجازی از طرف دوستان و فامیل و همکاران و آشنایان مواجه شویم که فلان مطلب من را در فلان صفحه خود منتشر کنید. شاید مسئله کوچکی به نظر برسد. اما ممکن است به خاطر تعارض آن مطالب با ارزش های ما از درون راضی به انجام این کار نشده باشیم اما به خاطر نداشتن مهارت نه گفتن بالاجبار تن به این خواسته داده ایم.

شاید با برخوردن به این تلنگر که نه گفتن چه ضررها و زیان هایی برای ما در پی داشته است تصمیم بگیریم که از این به بعد در مواقع ضروری نه بگوییم. اما این فرایندی نیست که یک دفعه صورت بگیرد. نه گفتن یک مهارت است و نیاز به تمرین دارد. این مهارت از کودکی در انسان به وجود می آید و اکتسابی است و تحت هیچ شرایطی ریشه ژنتیکی ندارد. اگر شانس آورده باشیم و والدین مهارت نه گفتن را در ما شکل داده باشند این مهارت را به راحتی به کار خواهیم برد. اما اگر از این موهبت محروم بوده ایم این خود ما هستیم که باید مسئولیت تغییر خود را برعهده بگیریم و تمرین مهارت نه گفتن را آغاز کرده و این مهارت را در وجود خود رشد دهیم.

این که فرد توانایی نه گفتن را به راحتی انجام ندهد معلولی است از علت های گوناگونی که در ناخودآگاه و سبک زندگی او وجود دارد و در واقع می توان گفت که مشکلات شخصیتی جدی در فرد دارد که باید بررسی شده و برطرف شود تا موانع کنار رفته و تمرین مهارت نه گفتن به راحتی نتیجه بخش باشد.

مهارت نه گفتن

یک تعدادی باورهای اشتباهی در مورد نه گفتن در ما وجود دارد که عمدتا ناشی از فرهنگ و عرف موجود در جامعه است که بهتر است با آن ها آشنا شویم و از ناخودآگاه خود پاک کنیم.

گاهی این طور تلقی می شود که نه گفتن به معنی مخالفت با دیگران است. اما این طور نیست. این حق طبیعی هر کسی است که بعضی درخواست افراد را بپذیرد و بعضی دیگر را نیز رد کند.

یا ممکن است که این باور وجود داشته باشد که با نه گفتن دوستان خود را از دست خواهیم داد. در صورتی که تجربیات نشان می دهد به مرور با نه گفتن افراد احترام بیشتری برای ما قائل می شوند و این ذهنیت در آن ها ایجاد می شود که ما فردی هستیم که به حق خود و وقت خود ارزش زیادی قائل هستیم.

این باورهای اشتباه باعث می شود تا ما از نه گفتن روی گردان باشیم و حتی کام خود را به الاجبار به تلخی اتفاقاتی که ممکن است با بله گفتن برای ما پیش بیاید زهر کنیم و باز هم نه نگوییم. چرا که پذیرش اجباری خواسته های دیگران باعث استرس و اضطراب و حتی خشم نیز می شود. ممکن است این خشم ها که اغلب هم به زبان آورده نمی شود و در دل تلنبار می شود به مرور باعث بروز کدورت و دوری نسبت به دیگران می شود.

باور رایج دیگر این است که اگر ما نه بگوییم یعنی خودخواه هستیم و به فکر دیگران نیستیم. در فرهنگی که ایثار کردن بیش از حد و نادیده گرفتن خود صفت و ویژگی مثبتی در نظر گرفته می شود این باور شکل می گیرد در صورتی که ما هر چقدر به خودمان ارزش قائل شویم به مرور ارزش آفرینی بیشتری نسبت به دیگران خواهیم داشت. اما بالعکس این روند جز نارضایتی و خشم درونی فایده دیگری ندارد.

شاید این گمان هم برود که نه گفتن نشانه ضعف است. اما این باور نیز اشتباه است. اتفاقاً کسی که توانایی نه گفتن و ابراز خواسته واقعی خودش است نشان از قدرت و توانمندی شخصیت اوست.

در اغلب مواقع برای نشان دادن رهبر بودن در کسب و کار نیازی به پاسخ مثبت به دیگران نیست. رهبران کسب و کارهای مختلف از نه گفتن به موضوعات تکراری و رایج ترسی ندارند به همین علت است که بیشتر دارای ارج و قرب هستند. آنها همان گونه که در مواقع لزوم پاسخ مثبت می دهند، گاهی نیز از نه برای نجات دادن شرایط خود و حتی برای تغییر دنیا استفاده می کنند.

نداشتن مهارت نه گفتن علت های مختلفی دارد که مهم ترین آن ها این است که:

اعتماد به نفس کافی را نداریم

عزت نفس و احساس ارزشمندی پایینی داریم

خجالت می کشیم

می خواهیم همه را از خود راضی نگه داریم

دلمان نمی خواهد واکنش نامناسبی از دیگران ببینیم

احساس گناه می کنیم و دچار عذاب وجدان می شویم

اهل برنامه ریزی و مدیریت زمان و تصمیمات خودمان نیستیم.

تمرین مهارت نه گفتن

دوباره برگردیم به این که چرا ما باید تمرین مهارت نه گفتن را داشته باشیم و این مهارت را در خود ایجاد کنیم و اگر مهارت نه گفتن را نداشته باشیم ممکن است چه بلاهایی سرمان بیاید!

با نداشتن تمرین مهارت نه گفتن و قوی نشدن در این مهارت بسیار مهم ممکن است دیگران از ما سوء استفاده کنند.

حتی احتمال رفتن به سمت و سوی انحراف و یا اعتیاد وجود دارد.

دیگران همیشه در اولویت خواهند بود و قادر به انجام اولویت های اصلی خود نخواهیم بود.

کمبود وقت یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که توانایی نه گفتن را ندارند.

درخواست ها از این افراد به مرور بیشتر و بیشتر می شود و حتی اجابت این درخواست ها به عنوان وظیفه انگاشته می شود.

تمرکز و آرامش را در راستای انجام وظایفی که برعهده داریم از بین خواهد رفت.

چرا به تمرین مهارت نه گفتن و درونی کردن این مهارت نیاز داریم؟

حال اگر ما تمرین مهارت نه گفتن را به خوبی انجام دهیم و در این مهارت قوی شویم باعث خواهد شد که از ضرر و زیان های برشمرده شده جلوگیری کنیم. نه گفتن سبب می شود بتوان مرزهای زندگی خود را تعیین کرد.رد درخواست های غیر منطقی دیگران موجب می شود وقت بیشتری برای رسیدن به زندگی شخصی و اهداف و حرکت در مسیر موفقیت داشت.

پائولو کوئیلو نویسنده سرشناس می گوید:

وقتی به طور دائم به دیگران بله می گویید، مطمئن باشید که به خودتان همیشه نه می گویید. به هر میزانی که وقت خود را صرف انجام خواسته های دیگران کنیم به همان میزان برای خودمان و رسیدگی به زندگی شخصی و اهداف خود وقت کمتری داریم در این صورت عدم توانایی در نه گفتن ما را از آرزوهایمان دور نگه می دارد.

چگونه به دیگران نه بگوییم؟

مهارت نه گفتن به طور قطع نیاز به تمرین و زمان دارد. اما می توان با این اقدامات این مهارت را تقویت کرد.

وقتی درخواست دیگران را رد می کنید، لازم نیست بارها از آن ها معذرت خواهی کنید. اگر معذرت خواهی شما به صورت پی در پی و همراه با لحنی لرزان و نا ایمن باشد منجر می شود فرد مقابل به قاطع نبودن و ضعیف بودن شما پی ببرد و این طور برداشت کند که اگر به شما بیشتر اصرار کند شما را راضی خواهد کرد. سعی کنید تا حد امکان با آرامش حرف بزنید. صدایتان مانند فردی باشد که محکم و با صراحت و وضوح و در عین حال همراه با آرامش و به دور از خشونت باشد. اگر در صدایتان تردید وجود داشته باشد ممکن است فرد مقابل از این نقطه ضعف شما استفاده کند و بر خواسته خود اصرار ورزد. اما اگر آرامش در لحن صدایتان واضح باشد فرد متوجه می شود که شما فرد معقولی هستید و به دور از هر نوع خصومت و یا هیجانی تصمیم قطعی خود را گرفته اید. در واقع اگر صدایتان ناراحت به نظر نرسد و بالا نبرید احتمال بیشتری وجود دارد که فرد توضیحات شما را قبول کند.

تمرین مهارت نه گفتن

اگر از آن دسته افرادی هستید که اهل کمک رساندن به دیگران هستید و دوست داشتید که اگر توان و زمان و امکانش را داشتید به فرد مقابل کمک می کردید اما نه توانایی اش را دارید و نه می خواهید فرد مقابل را دست خالی رد کنید می توانید پیشنهادهایی را برای او به عنوان گزینه جایگزین ارائه دهید.

یکی از اشتباهات رایج در فرهنگ ایرانیان این است که دیگران را در ابهام قرار می دهیم و حرف های امیدوار کننده به فرد می زنیم که ممکن است در آینده آن کار را انجام بدهید. اگر واقعاً امکان انجام خواسته او را نداریم حتماً به صورت قطعی اعلام کنیم و به زمان دیگری موکول نکنیم در صورتی که نیتمان این است که این خواسته به فراموشی سپرده شود و قصد انجام دادن آن را نخواهیم داشت. برای نه گفتن نیازی به در ابهام قرار دادن فرد و امید واهی دادن نیست.

مشکل اساسی برخی از افراد این است که سعی دارند با پاسخ بله رضایت دیگران را به دست آورند و فرد محترم و شریفی در نزد دیگران واقع شوند. اما چنین افرادی باید خود را آماده این مسئله کنند که به مرور هم درخواست های غیر منطقی از آن ها افزایش خواهد یافت و هم ارزش خود را نزد دیگران از دست خواهند داد و دیگران به عنوان فردی که وظیفه اش برآورده کردن خواسته هایشان است به او نگاه خواهند کرد.

افراد دیگری هم هستند که وقتی می خواهند درخواستی را رد کنند انواع داستان های طولانی و حاشیه های عجیب و غریب را می بافند و سر هم می کنند در صورتی که بری پاسخ نه دادن نیازی به این کارها نیست. اگر ما بدانیم که با بیان دلیل منطقی و کوتاه و توضیح مختصر که چرا درخواست فرد مقابل را رد می کنید در اغلب مواقع افراد قانع می شوند و از درخواست خود منصرف می شوند دیگر سراغ داستان های عجیب و غریب و گاهی هم باورنکردنی که فقط اعتبار ما را نزد افراد پایین می آورد نمی رویم. حتی با دلیل تراشی ممکن است طرف مقابل بیشتر اصرار کند و این همه دلایل عجیب و غریب کارگر نیفتد. بنابراین در هنگام رد درخواست سعی کنید پاسخ هایتان را طولانی نکنید.

از بیان کردن واژه نه نترسید. مراقب عبارت های جایگزینی که دربردارنده تردید هستند مانند عبارت مطمئن نیستم، فکر نکنم بتونم و از این قبیل جملات که مردد بودن شما را نشان می دهد، باشید چون به این معنی برداشت می شود که ممکن است بتوانند نظرتان را تغییر دهند و خودتان هم اطمینان کافی را ندارید.

در اکثر مواقع دلایل زیادی برای طرف مقابل وجود دارد که می خواهد شما درخواستی را قبول کنید بنابراین وقتی که در حال پاسخ منفی دادن هستید با دغدغه هایی که برایش مطرح است همدلی کنید و احترام خود را به درخواست او نشان دهید.

همیشه از قبل خود را برای تکرار کردن درخواست از سمت طرف مقابل آماده کنید. ممکن است فرد در شرایطی قرار گرفته باشد و یا تیپ شخصیتی اش به گونه ای باشد که تقاضای مورد نظر خودش را چندین بار از شما بخواهد و لازم است شما همچنان بر موضع خودتان ثابت قدم باشید و چندین بار پاسخ منفی خود را اعلام کنید تا مورد پذیرش واقع شود. دقت کنید که در این شرایط فقط با آرامش همان پاسخ منفی و یا حتی دلیل آن را دوباره تکرار کنید.

تمرین مهارت نه گفتن

این را به عنوان یک اصل بپذیرید که توان این را ندارید که هر کاری را انجام دهید. چه بسا بله گفتن شما به دیگران باعث شده است تا هیچ وقتی برای خودتان نداشته باشید. باید بدانید که تنها راه نه گفتن است.

این یک اصل ثابت شده است که در تأثیرگذاری بیشتر از کلمات لحن و زبان بدن است که درصد زیادی را به خود اختصاص می دهد. لذا در تمرین مهارت نه گفتن نیز برای افزایش قدرت نه گفتن زبان بدن را جدی بگیرید. به هنگام صحبت کردن سرتان را بالا بگیرید و بازوهای خود را در کنار بدن تان قرار دهید و حالت دستتان را به گونه ای قرار بدهید که بر روی گفته های خود تأکید کنید و هنگام نه گفتن در چشم های طرف مقابل نگاه کنید. با دستان تان یا اشیاء دیگر بازی نکنید و در مورد تصمیم تان مردد و دودل به نباشید. هرگز دستان خود را جلوی سینه تان جمع نکنید یا طوری برخورد نکنید که انگار از تصمیم تان ناراحت هستید و فرد مقابل می تواند نظرتان را تغییر دهد.

قبل از این که پاسخ منفی بدهید و واژه نه را بر زبان بیاورید، محدودیت های خود را توضیح دهید. اگر بدون توضیح دادن، در خواست افراد را رد کنید این را نشان می دهید که آن درخواست غیرمنطقی و مشکل دار بوده است و یا شما به طور غیرمنطقی و غیر قابل درکی درخواست آن ها را رد کرده اید.

به این نکته دقت داشته باشید که به شخص پاسخ مثبت بدهید و به درخواستش پاسخ منفی. صحبت خود را به گونه ای پیش ببرید که به فرد درخواست کننده بفهمانید که فعلا نمی توانید به درخواست او به هر نوع علتی که دارید مانند محدودیت های کاری، زمانی، تداخل با برنامه ها پاسخ مثبت دهید، بنابراین با به کارگیری این روش، فرد درخواست دهنده، رد کردن خواسته اش را شخصی سازی نمی کند.

در بعضی مواقع نیاز است که تصمیم گیری را به زمان بهتری موکول کنید.

ابتدا از فرد درخواست کننده بپرسید که آیا این فرصت را دارد که بتوانید در زمان دیگری به موضوع درخواست بپردازید تا بهترین تصمیم گیری را انجام دهید یا نه؟ زیرا ممکن است درخواست مد نظر آن ها فوری نباشد و شما با بررسی برنامه هایتان بتوانید زمان مناسبی را برای انجام درخواستشان اختصاص دهید.

چه وقت هایی باید نه بگوییم؟

حالا سوال اینجاست که آیا ما باید همیشه نه بگوییم؟ مسلماً خیر! ما باید آگاه باشیم که چه درخواست هایی را بپذیریم و چه درخواست هایی را رد کنیم.

ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما اولویت و اهمیت دارد؛ سپس به آن درخواست بله بگویید و سایر درخواست ها را نیز رد کنید. البته تعریف این که چه چیزی برای شما اولویت و اهمیت دارد نیز متغیر است و کوچینگ در این زمینه می تواند به شما کمک خوبی بکند که اولویت ها و ارزش های خود را به خوبی شناسایی کنید و بر طبق آن نسبت به درخواست هایی که از شما می شود پاسخگو باشید. حتی ممکن است اهمیت در بله گفتن به درخواست دیگران باشد و قرار نیست که همیشه ما خواسته دیگران را رد کنیم.

بنابراین با استفاده از خدمت کوچینگ و تمرین مهارت نه گفتن به دیگران با کوچینگ در هر شرایطی اولویت بندی شفاف و واضحی براساس ارزش ها و شرایط خود داشته باشید. این جاست که با جلسه کوچینگ به راحتی می توانید تشخیص دهید که چه درخواست هایی باید رد شوند و پذیرفتن کدام مورد از این درخواست ها، خللی در زندگی شما ایجاد نخواهند کرد.

اگر مهارت نه گفتن دغدغه اصلی شماست و می خواهید به جواب این سوال برسید که چگونه مهارت نه گفتن خود را با کوچینگ تقویت کنیم؟ پیشنهاد می شود که جلسات کوچینگ را امتحان کنید.

با کوچینگ به صورت اختصاصی و براساس نیاز و روحیات خود می توانید تمرین مهارت نه گفتن به اعتیاد، تمرین مهارت نه گفتن در جوانان، تمرین مهارت نه گفتن در فضای مجازی، حتی تمرین مهارت نه گفتن کودکان را کسب کنید.

تمرین مهارت نه گفتن

تمرین مهارت نه گفتن با کوچینگ به چه معناست؟

همان طور که گفته شد اجرای مهارت نه گفتن وقتی در مقام عمل قرار می گیرد بسیار سخت و دشوار است، بنابراین کمک گرفتن از یک کوچ در رفع این مسئله بسیار مهم است. کوچینگ اثرات قابل توجه و مؤثری در ایجاد مهارت نه گفتن دارد. کوچینگ راهی است که فرد دقیقاً به این پی می برد که به صورت مشخص علت اصلی عدم نه گفتن در درون او چیست. بعد از روشن شدن موانع نه گفتن و کشف باورهای اشتباهی که اجازه نه گفتن به ما نمی دهد در جلسات کوچینگ و شناخت بیشتری که نسبت به ارزش ها و اولویت های خود در زندگی می رسد، اقدامات مشخص و واضح و گام به گامی در تمرین مهارت نه گفتن انجام گیرد و به این هدف مهم خود دست یابد.

دانستن مطالبی که در مورد تمرین مهارت نه گفتن گفته شد بسیار موثر و مفید است. اما این امکان وجود دارد که فردی نداند که کدام تمرینات با توجه به شخصیت و نوع شرایطی که دارد موثرتر است. جلسات کوچینگ چون مراجع محور است و مشکلات و گره های ذهنی هر مراجعی نسبت به دیگران متفاوت است، باعث می شود که هر فرد تمرینات مخصوص به خود را کشف کرده و آن ها را انجام دهد و در این صورت تمرین مهارت نه گفتن به دیگران با کوچینگ سرعت بیشتری به خود گرفته و مراجع از این که به خواسته خود رسیده است، احساس رضایت خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید