تفاوت کوچینگ و مشاوره چیست؟

تفاوت کوچینگ و مشاوره

تفاوت کوچینگ و مشاوره چیست؟

امروزه رشته کوچینگ در ایران بین افراد محبوبیت پیدا کرده اما افراد زیادی تفاوت کوچینگ و مشاوره را نمیدانند. وقتی در مورد کوچینگ یا مربیگری صحبت می شود اولین سوالی که معمولا پرسیده می شود این است که “ کوچینگ یعنی چی؟ ” ما در این مقاله کوچینگ را به زبانی ساده تعریف کرده ایم و سپس به تفاوت کوچینگ و مشاوره پرداخته ایم.

کوچینگ چیست؟

کوچینگ شاخه ای از روانشناسی مثبت گراست که در مورد تغییر و تحول است. کوچینگ به زبان ساده یک شتاب دهنده برای ایجاد تغییرات است ، برای اینکه تغییرات ماندگار باشند و عادات جدید به طور ریشه ای جایگزین بشوند. کوچ مانند یک آیینه شفاف است که گویی روبروی شما قرار گرفته و بدون هیچ گونه قضاوتی درون شما را، به شما منعکس می کند. کوچ شما را باور دارد و تلاش می کند تا شما را از تاریکی نجات دهد. کوچ کمک می کند تا شما قسمتی از درونتان را که ندیده اید ببینید. یکی از نقاط پررنگ کوچینگ این است که کوچ به هیچ عنوان شما را قضاوت نمی کند. مراجع در یک فضای راحت و صمیمی حرفش را بیان می کند و کوچ با تمام وجود می شنود حتی سعی می کند ناگفته های مراجع را از پشت حرف هایش بشنود و با او همدلی کند و آنها را بهش نشان دهد. آنجاست که مراجع متوجه می شود گیر کارش کجاست؟

تفاوت کوچینگ و مشاوره

تفاوت مشاوره و کوچینگ چیست؟

اولین تفاوت کوچینگ و مشاوره این است که روانشناس ها در زمینه مشخصی مانند زوج درمانی، کودک و نوجوان ، درمانگر ، مشاور خانواده و فردی و … فعالیت می کنند و بر اساس تجربه ای که دارند به افرادی که به آنها مراجعه می کنند راهکار می دهند. اما مربی یا کوچ شخصی است که به شما در تمام ابعاد زندگی کمک می کند تا به اهدافتان برسید. کوچ به شما راهکار نمی دهد چون معتقد است شما بهتر از هرکسی از گذشته خودتان، شرایط و توانایی خودتان آگاهی دارید و یک راهکار ممکن است برای ده نفر جواب بدهد اما برای شما نه ! کوچ به جای راهکار دادن می خواهد در شما توانمندی ایجاد کند تا راهکار خودتان را پیدا کنید. در واقع به جای ماهی دادن، ماهیگیری یادتان می دهد.

تفاوت بعدی کوچینگ و مشاوره این است که کوچ با پرسیدن سوالات قوی و دقیق کمک می کند مراجع به درون خود سفر کند، چیزهایی را ببیند که تا الان ندیده یا اگر هم دیده و بهش کمکی نکرده الان جور دیگری ببیند اما در مشاوره مراجع می تواند برای حل مساله اش از مشاور سوال بپرسد .

یکی دیگر از تفاوت های کوچینگ و مشاوره این است که مشاوره بر گذشته فرد تمرکز دارد اما تمرکز کوچینگ بر حال و اکنون مراجع است. مشاور با پرسیدن سوالاتی در مورد گذشته فرد سعی می کند راهکاری برای حل مشکلش در اختیار او قرار دهد. اما کوچ نگاه می کند فرد الان کجا ایستاده و به کجا می خواهد برود و برای رسیدن به مقصد فرد را همراهی می کند. در واقع مشاور به طور مستقیم با توجه به تخصصی که دارد راه حل را به مراجع می گوید و از او می خواهد آن را عملی کند. کوچ حرف های مراجع را بدون قضاوت می شنود و با بازخورد دادن چیزی که از پشت حرف های او متوجه شده باعث روشن شدن نوری در ذهن مراجع و آگاهی او در مورد مساله اش می شود. وقتی فرد کاملا نسبت به موضوع خود آگاهی پیدا کرد و موانعی که تا الان سد راهش بودند را به کمک کوچ کشف کرد آن موقع می تواند بهترین راهکار که مختص خودش است را پیدا کند. چهارمین تفاوت کوچینگ و مشاوره این است که در مشاوره فرد می خواهد به آن شخصی تبدیل شود که مشاور گفته است اما در کوچینگ فرد به بهترین خودش تبدیلش می شود.

تفاوت کوچینگ و مشاوره

تفاوت دیگر کوچینگ و مشاوره این است که کوچینگ باعث کشف و شکوفایی استعدادهای فرد می شود اما مشاوره کمک می کند که فرد نسبت به موضوع خود به پذیرش و آرامش برسد.

ششمین تفاوت کوچینگ و مشاوره موارد استفاده آن هاست . کوچینگ زمانی مناسب است که فرد دچار اختلال نیست و از لحاظ روانی سالم است، می خواهد خود را برای حل مساثل زندگی اش توانمند کند. اما مشاوره برای افرادی است که احساس می کنند دچار اختلال شخصیتی و روانی شده اند یا اینکه دچار افسردگی یا وسواس شدید ، استرس و اضطرابی که تحت کنترل خودشان نیست .

از دیگر تفاوت کوچینگ و مشاوره در این است که کوچینگ زمانی برای شما مفید است که زمان کافی برای حل مساله خود به طور ریشه ای و شناسایی باورهای محدود کننده خود داشته باشید اما در مشاوره فرد زمان کافی به خود نمی دهد و می خواهد سریع به جواب برسد یا اینکه حوصله فکر کردن برای پیدا کردن جواب ندارد.

تفاوت بعدی کوچینگ و مشاوره این است که فرد در کوچینگ تا حد نیاز در مورد موضوع خود آگاهی دارد اما در مشاوره این طور نیست.

کاربرد کوچینگ در مشاوره

اگرچه ریشه هایی از کوچینگ در روانشناسی و مشاوره دیده می شود اما تفاوت های زیادی میان آنها وجود دارد. امروزه علی رغم تفاوت کوچینگ و مشاوره که در مورد آن گفتیم بعضی مشاوران از کوچینگ در مشاوره به عنوان یک ابزار مکمل استفاده می کنند.

تفاوت کوچینگ و مشاوره

تفاوت مشاوره، منتورینگ و کوچینگ

منتور فردی است که در مورد موضوع مشخصی با تجربه و موفق است و این تجربه خود را در اختیار شخصی که لازم دارد قرار می دهد. در واقع به او می گوید من به این صورت مسیر را طی کرده ام و این موانع را دیده ام و کمک می کند فرد دیگر همان مسیر را طی کند با استفاده از تجربیات او . اما کوچ معتقد است هرکسی مسیر منحصر به فرد خود را دارد و فرد باید بهترین مسیر خود را کشف و طی کند و به او در پیدا کردن این مسیر کمک می کند. همچنین تمرکز منتورینگ بر آیندست.

حال که تفاوت کوچینگ و مشاوره و منتورینگ را متوجه شدید بهتر می توانید تصمیم بگیرید برای مسائل خود به کدام یک مراجعه کنید. هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد بلکه هر کدام متناسب با مساله و نیازتان به شما کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید