انواع کوچینگ چیست و پرکاربردترین آن کدامند؟

انواع کوچینگ

انواع کوچینگ چیست و پرکاربردترین آن کدامند؟

یکی از سوالات پر تکرار در مورد کوچینگ , انواع کوچینگ و زمینه هایی که یک کوچ می تواند به افراد کمک کند است. از آنجایی که موضوع کوچینگ، انسان و مسائل مربوط به آن می باشد انواع کوچینگ می تواند به همان نسبت گسترش یابد.

در میان انواع کوچینگ، بیزینس کوچینگ(کوچینگ کسب و کار) و لایف کوچینگ(کوچینگ زندگی) بیشتر برای افراد شناخته شده است و به نظر می رسد انواع کوچینگ بر حسب نیاز افراد و سازمان ها در زمینه های مختلف از این دو منشعب شده است.

معرفی انواع پرکاربرد کوچینگ

 لایف کوچینگ (کوچینگ زندگی)

بیزینس کوچینگ(کوچینگ کسب و کار)

کوچینگ توسعه فردی یا کوچینگ رشد فردی

کوچینگ ثروت

کوچینگ خود شناسی

کوچینگ خانواده

کوچینگ رهبران

 کوچینگ سلامت

کوچینگ فرزندپروری

کوچینگ عزت نفس

کوچینگ روابط

لایف کوچینگ چیست ؟

لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی یکی از پر کار برد ترین انواع کوچینگ است. کوچ زندگی شما را در مورد طیف وسیعی از مسائل حرفه ای و شخصی تشویق و همراهی می کند. در فرایند کوچینگ زندگی، کوچ کمک می کند تا تجزیه و تحلیل بهتری از وضعیت فعلی داشته باشید و با بررسی و شناسایی باورهای محدود کننده و چالش ها و موانع احتمالی که با آن روبرو هستید راهبردها و برنامه های عملی را بر اساس آنچه که به بهترین وجه با اهداف، شخصیت و چشم انداز شما منطبق است، طراحی کنید.

بیزینس کوچینگ چیست؟

از انواع کوچینگ که با استقبال زیادی روبرو شد بیزینس کوچینگ یا کوچینگ کسب وکار می باشد. کوچینگ کسب و کار فرآیندی است که برای رساندن یک کسب و کار از جایی که الان هست به جایی که صاحب کسب و کار می خواهد باشد استفاده می شود.

کوچ کسب و کار به شفاف سازی چشم انداز کسب و کار و انطباق آن با اهداف شخصی تان کمک می کند. پس از اینکه مشخص شد می خواهید در کسب و کارخود به کجا برسید کوچ کسب‌وکار به برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی اهداف و استراتژی‌های مورد نیاز برای کمک به پیشرفت تان اقدام می کند.

 

انواع کوچینگ

کوچینگ توسعه فردی یا کوچینگ رشد فردی

یکی دیگر از انواع کوچینگ که در ارتباط با یک فردمی باشد کوچینگ توسعه فردی یا کوچینگ رشد فردی است که به شما کمک می کند تا بفهمید می‌خواهید در زندگی کجا باشید و چگونه می‌توانید به آنجا برسید، و همچنین توانمندی های خود را شناسایی کنید. کمک می کند نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید، بپذیرید و نحوه پیشرفت خود را در جنبه های مختلف زندگی ارزیابی کنید.

یک کوچ توسعه فردی با استراتژی‌های خاص کمک می کند برنامه توسعه شخصی متناسب و واقع‌بینانه را تعیین کنید و در سفری به سوی تغییر و شادتر شدن با شما همراه می شود.

کوچینگ رشد فردی به افراد این امکان را می‌دهد که با فاصله گرفتن از جایی که هستند نگاهی کلی تر به موقعیت کنونی داشته باشند و همه چیز را در چشم‌انداز قرار دهد. این به فرد کمک می کند تا از الگوهای رفتاری خود و اینکه چگونه این الگوها بر روابطش با خود و دیگران تأثیر می گذارد آگاه شود. هدف هر جلسه توسعه مهارت‌ها و نگرش‌های جدید، به چالش کشیدن جهان بینی در راستای رسیدن به چشم انداز زندگی است.

کوچینگ ثروت چیست؟

کوچینگ ثروت یک رویکرد چند وجهی و شخصی برای مدیریت ثروت است. کوچینگ ثروت با بررسی نیازها ارزش ها ، اهداف شما برای زندگی کمک می کند تا بتوانید راه کارهایی متناسب با شرایط خود در مسیر توسعه مالی و ثروت سازی پیدا کنید.

انواع کوچینگ

کوچینگ خود شناسی

کوچینگ خودشناسی نیز از انواع کوچینگ فردی میباشد و به بررسی خودآگاهی شخص در دو بعد درونی و بیرونی می پردازد. در بعد درونی به مراجع نشان می‌دهد که چقدر به وضوح می تواند ارزش‌ها، آرزوها، افکار، احساسات، رفتارها، نقاط قوت و ضعف خود و تأثیر آن‌ها بر دیگران را ببیند. کوچ در بعد بیرونی خود آگاهی به فرد کمک می کند تا بتواند درک کند دیگران او را در مواردی که ذکر شد چگونه می بینند.

هر چه خودآگاهی درونی بالاتر باشد، رضایت شغلی و ارتباطی و کنترل فردی و اجتماعی بالاتر است و همچنین اضطراب، استرس و افسردگی کمتری را تجربه کنیم.خودآگاهی بیرونی کمک می کند فرد در همدلی و گرفتن دیدگاه های دیگران مهارت بیشتری داشته باشد که منجر به روابط بهتر می شود.خودآگاهی بیرونی کمک می کند فرد درهمدلی و گرفتن دیدگاه های دیگران مهارت بیشتری داشته باشد که منجر به روابط بهتر می شود.

کوچینگ خانواده

یکی از انواع کوچینگ که نیاز زیادی به آن وجود دارد کوچینک خانواده است مهم ترین مواردی که در کوچینگ خانواده باید در نظر گرفته شود، نیازها و خواسته های هر یک از اعضای خانواده است تا روند کوچینگ بهتر تسهیل شود.

اغلب اوقات، خانواده ها مانند یک سازمان کوچکتر به کمک نیاز دارند. آنها باید میان ارزش ها، باورها و اهداف مشترک خود ارتباط برقرار کنند و ببینند که کجا همسو هستند و کجا ممکن است ناهماهنگ باشند. یک کوچ خانواده می تواند به خانواده ها در استفاده از نقاط قوت خود و همچنین کمک به کاهش مسائلی که ممکن است هر فرد از اعضای خانواده را از دستیابی به اهداف خود باز دارد، کمک کند.

کوچینگ رهبران

کوچینگ رهبران یکی از انواع کوچینگ در زمینه سازمان ها و شرکت ها است. هدف کوچینگ رهبری بهبود تأثیر و اثربخشی فردی در یک جایگاه رهبری است. یکی از شکل‌های تخصصی کوچینگ رهبری، کوچینگ کوچینگ اجرایی که معمولاً بر مدیران عامل و سایر اعضای ارشد تیم رهبری و همچنین کارکنان با پتانسیل بالا تمرکز می‌کند.

انواع کوچینگ

کوچینگ سلامت

یکی از انواع کوچینگ که می تواند فعالیت کوچ های بسیاری را در بر بگیرد کوچینگ سلامت است. از مربیان سلامتی، تا مربیان سبک زندگی، کوچ های عملکرد، کوچ های تناسب اندام و تغذیه و غیره.
سبک کوچ سلامت هرچه که باشد، می توان گفت که اکثر آنها رابطه شما را با بدن شما تغییر می دهند. به تغییر عادات ذهنی و جسمی کمک می کنند. شما مسئولیت تغذیه و تناسب اندام و سلامتی خود را می پذیرید، شما یاد می گیرید که چگونه در شرایط زندگی خود از خوتان مراقبت کنید. شما متوجه می شوید که چگونه بین ذهن و بدن خودارتباط ایجاد کرده و احساس رضایت و تعادل داشته باشید.

کوچینگ فرزندان

کوچینگ فرزندان از انواع کوچینگ است که برای خانواده های دارای فرزند ضروری می باشد. در کوچینگ فرزند به والدین کمک می شود با در نظر گرفتن شرایط موجود از جمله پیشرفت تکنولوژی، مشغله زیاد کاری، دغدغه های روز افزون و زمان کم، مهارت های خود در ارتباط موثر با کودک و نوجوان خود را افزایش داده و راهکارهای عملی برای کشف استعدادها و توانمندهای فرزندان شان و بهبود عملکرد آنان در زمینه های مختلف پیدا کنند.

کوچینگ عزت نفس

یکی دیگر از انواع کوچینگ که کمک بسیاری در بازسازی ارزشمندی درونی فرد می کند کوچینگ عزت نفس است. کوچ عزت نفس، کمک می کند عوامل و موانع موجود در برابر افزایش عزت نفس را پیدا کنید و با تغییر باورها و پذیرفتن توانمندیهای خود در مسیر زندگی از دست آوردهای خود لذت ببرید.

انواع کوچینگ

کوچینگ روابط

کوچینگ روابط یکی از انواع کوچینگ است که بر روابط بین فردی تمرکز دارد.یک کوچ رابطه به افراد کمک می کند مهارت های ارتباطی خود را افزایش دهند و بپذیرند تفاوت ها و اختلافات بخشی از یک رابطه هستند، همچنین کمک می کنند تا افراد بیشتر احساس دوست داشته شدن دیده شدن و حمایت شدن در یک رابطه داشته باشند و آن را به دیگران منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید